Spílené stromy a náhradná výsadba

Stromy pri rieke popri cyklotrase sú vypílené. Pozemok je na území mesta, vlastníkom je však biskupstvo.

Výrub topoľov sa týkal časti medzi lávkou z parku na Zobor až po most na Napervillskej ulici, Mostnej ulice, Wilsonovho nábrežia a Kasalovej ulice.

„Nitrianske biskupstvo rešpektuje posúdenie stavu stromov, ktoré rástli popri cyklotrase na nábreží Nitry a ktoré sa nachádza aj na pozemkoch patriacich biskupstvu,“ vyjadril sa hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký. Po dohode so Slovenským vodohospodárskym podnikom a mestom Nitra, biskupstvo nakoniec súhlasilo s výrubom stromov. „Keďže stromy boli preukázateľne choré, nemali sme námietky,“ dodal Ujlacký.

Koncom septembra došlo na tomto mieste k tragédii, pri ktorej strom zabil žiaka. „U stromu sa nedá presne povedať, čo sa stane. Na tomto strome neboli nijaké viditeľné poruchy, ale keď príde nárazový vietor, situácia je nevyspytateľná,“ vysvetlil Pavol Jakubčin, vedúci Odboru komunálnych činností a životného prostredia Mestského úradu v Nitre.

Následne bude zrealizovaná aj náhradná výsadba, ktorá vyplýva zo zákona o ochrane prírody.

Predpokladá sa, že to nebudú topole, ale iné druhy stromov, ktoré sú dlhoveké a overené v našich podmienkach, napr. brestovce a javory.

Celú reportáž si môžete pozrieť tu.

Televízia Nitrička

Forgot Password