Sľubované zmeny na Svätoplukovom námestí sa začnú realizovať už toto leto

V pláne je dokopy šesť zmien, realizovať ich preto budú v etapách.

foto: Nitriansky hlásnik

Páliace slnko a fúkajúci vietor už nebude odrádzať od návštevy Svätoplukovho námestia. Priestor by mal čoskoro zmeniť svoj vzhľad. V okolí fontány pribudnú mobilné zelené steny. Určené budú na oddych aj ako tieniaci prvok. „Je to miesto, ktoré je vnímané ako nepríjemné pre život, lebo keď sa tam oprie slnko, je tam úplne neznesiteľne,“ vraví hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek. To je dôvod, pre ktorý sa snažia priestor nejakým spôsobom meniť. Mnohé nápady vznili počas minulého leta na hackathone, ktorý bol organizovaný práve s cieľom prilákať ľudí do centra mesta.

Návrh mobilných zelených stien (zdroj: archív TV Nitrička)

Okrem fontány bude mať námestie ďalší vodný prvok.

Pôjde o zmenšeninu rieky Nitra. Podľa hovorcu mesta má mať tento potôčik hĺbku najviac 20 centimetrov. Očakávajú, že počas horúcich dní sa tu budú hrať deti. Prispôsobia ho tak, aby cez neho mohli prechádzať aj mamičky s kočíkmi alebo mestský vláčik. „Vodný prvok práveže nebude nejaký obrovský zásah. Je to vlastne časť, ktorá pôjde od fontány a bude ústiť v zelenej časti“ hovorí vedúca Katedry krajinného inžinierstva FZKI Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Jozefína Pokrývková.

Návrh žľabu vedúcich cez Svätoplukovo námestie (zdroj: archív TV Nitrička)

V pláne je aj debarierizácia oddychovej zóny.

Všetky zmeny budú realizované v etapách. Na šesť zásahov je vyčlenených 100 tisíc eur. „Tou prvou celkom určite začneme už teraz v lete. Už sme odovzdali projekt na verejné obstarávanie, čiže momentálne náš referát verejného obstarávania rieši realizátora týchto prác,“ povedal hovorca mesta. Podľa vedúcej katedry krajinného inžinierstva to bude zmena k lepšiemu, pretože v súčasnosti, ako vieme, je na námestí málo miesta na sedenie a málo tieniacich častí.

Pozrite si celú reportáž o zmenách na Svätoplukovom námestí v spravodajstve TV Nitrička.

Televízia Nitrička

Forgot Password