Slovenské ošetrovateľstvo smúti: Má prvú obeť koronavírusu

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) potvrdzuje úmrtie prvej sestry na Slovensku, ktorá podľahla ochoreniu SARS-CoV-2. Boj s týmto ochorením prehrala dňa 29.12.2020.

„Je to prvá, nám známa, obeť spomedzi sestier,“ potvrdzuje Lukáš Kober, riaditeľ kancelárie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek.

Pri neustále sa zvyšujúcom počte zdravotníkov, ktorí sa pri výkone práce nakazili koronavírusom, je riziko, že počet obetí bude pribúdať. Preto je potrebné pravidelne sledovať, zaznamenávať a analyzovať údaje o infekciách a úmrtiach zdravotníckych pracovníkov. Zatiaľ sa tak nedeje a údaje sú ťažko dostupné, upozorňuje na problém Kober. „Ak by sme neboli medzi sebou v kontakte, nevymieňali si vzájomné informácie, asi by sme sa nedozvedeli ani o tejto tragédii,“ dopĺňa riaditeľ.

Vo veku 55 rokov tím Slovenskej komory sestrier a pôrodných asistentiek opustila držiteľka ocenenia Biele srdce na regionálnej úrovni. Svoju starostlivosť poskytovala dlhé roky starším pacientom na oddelení dlhodobo chorých či v zariadení sociálnych služieb vo Veľkom Krtíši.

foto ilustračná, zdroj: unsplash.com

Vo VšNsP vo Veľkom Krtíši pracovala od roku 2012 na internom oddelení, od novembra 2020 na oddelení urgentného prímu. V období pandémie sa aktívne podieľala na prípravách a reprofilizácii covidových traktov. Milovala svoju rodinu a prácu sestry. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek vyjadruje rodine a príbuzným úprimnú sústrasť.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password