Slovenské gajdy si z festivalu odniesli FS Mladosť a poľský súbor Skalni

Slovenské gajdy z dielne výrobcu ľudových hudobných nástrojov Drahoša Daloša si z festivalu Akademická Nitra odniesli folklórny súbor Mladosť z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a poľský súbor Skalni z Poľnohospodárskej univerzity v Krakove.

Súbory sa stali laureátmi 45. ročníka medzinárodného akademického folklórneho festivalu v kategórii domácich a zahraničných súborov, informovala Renáta Chosraviová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorá bola organizátorom festivalu.

O celkových víťazoch rozhodla päťčlenná medzinárodná porota, ktorá hodnotila súťažné choreografie 11 neprofesionálnych vysokoškolských súborov z piatich krajín.

„Najdôležitejším kritériom hodnotenia bol celkový umelecký dojem, vyznenie diela. Folklór na scéne je synkretický jav, keď nevieme oddeliť jeho hlavné zložky – tanec, hudbu, spev od dramaturgie a réžie, obsahových a výtvarných zložiek, ktoré ho spájajú s ďalšími prejavmi ľudovej kultúry, ako sú obyčaje, kroje a podobne,“ povedal vedúci odbornej poroty, generálny riaditeľ Slovenského ľudového umeleckého kolektívu Juraj Hamar.

Folklórny súbor Mladosť si odniesol titul za program s názvom Žúrka, ktorý predstavil tance novej vrstvy z prostredia Banátu z Rumunska a Vojvodiny, Sriemu a Báčky. Choreografia Tatiany a Martina Urbanovcov zaujala rôznymi regionálnymi typmi zábavných tanečných foriem z krajanských enkláv Dolnej zeme. Súbor Skalni bodoval s programovým číslom Zbojnícky marš. Jeho pôsobivá choreografia vychádza z typických goralských tancov poľského regiónu Podhalie.

Organizátorom budúcoročného festivalu Akademický Zvolen 2024 bude Technická univerzita vo Zvolene.

Prorektor Technickej univerzity pre vonkajšie vzťahy Branislav Olah prevzal štafetu festivalu z rúk prezidenta Akademickej Nitry 2023 Pavla Finduru.

Televízia Nitrička

Forgot Password