Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek poukazuje na rozdiely medzi Slovenskom a Českom

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) poukazuje na značný rozdiel v platoch zdravotných sestier na Slovensku a v susednej Českej republike.

Mzdy sestier u našich západných susedov sú aktuálne na vyššom stupni a od 1. januára 2022 sa dokonca zvýšili o šesť percent. Na Slovensku predstavuje platové navýšenie 3,75 percenta, čo je zvýšenie od 36 do 45 eur v hrubom.

Zdravotná sestra v Česku, ktorá pracuje u poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti, si podľa SK SaPA od 1. januára 2022 nájde na výplatnej páske od 1135 do 1678 eur.

Ide pritom o sestru so „základným vzdelaním“, teda s odbornou spôsobilosťou na výkon pracovných činností sestry. Mzda sa zvyšuje v pravidelných intervaloch podľa odpracovaných rokov odbornej praxe. Slovenská sestra začína po absolvovaní štúdia od 1. 1. 2022 so mzdou 1008 eur a v porovnaní s českou sestrou sa jej mzda nezvyšuje podľa odpracovaných rokov praxe.

„Teda, tú istú mzdu má sestra, ktorá práve skončila štúdium ako aj sestra s 30 a viac ročnou praxou. Sestra so špecializáciou je odmeňovaná iným spôsobom, keďže jej náročnosť práce je vyššia a vykonáva špecializované činnosti,“ píšu v liste ďalej.

Podľa SK SaPA čelí Slovensko kríze ošetrovateľskej pracovnej sily.

Televízia Nitrička

Forgot Password