Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek: Ďakovanie a fotografovanie sa so zdravotníkmi nestačí

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) upozorňuje, že situácia je dramatická. Zdravotných sestier je enormný nedostatok, sú vyčerpané a opakovane žiadajú o lepšie
podmienky pre všetkých, ktorí sú v prvej línii boja s pandémiou.

Sestry a pôrodné asistentky sa spoločne so záchranármi 14. decembra zúčastnili na „potlesku pre poslancov“. Touto nenásilnou formou zdravotníci chceli upozorniť na to, že práve zdravotnícki pracovníci, držia systém zdravotníctva nad vodou. „Nie sme tí, ktorí bojujeme proti platným opatreniam, nerozbíjame majetok iných a ani neblokujeme dopravu a neobmedzujeme ľudí na slobode a živote,“ konštatuje prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek, Iveta Lazorová.

Pokutovanie a obmedzenie kolegov-záchranárov na slobode bola rana pod pás.

„Vyzývame vládnych predstaviteľov, aby prestali bagatelizovať údaje o nedostatku sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku. Dozvedáme sa zvláštne zákulisné informácie o tom, že v systéme zdravotníctva je o 500 sestier viac v porovnaní s rokom 2020. Dokonca zaznelo aj ďalšie číslo 1700. Ak by to bolo pravda, boli by sme nesmierne šťastní,“ píše Lazorová.

Problém nepriznania skutočného nedostatku zdravotníkov je už viac ako desať rokov. Celkové počty sú opakovane zľahčované.

Podľa údajov z registra SK SaPA vstúpilo za toto obdobie do systému zdravotníctva spolu 765 sestier a pôrodných asistentiek – absolventov. Za to isté obdobie odišlo zo systému zdravotníctva 1 643 sestier a pôrodných asistentiek. Ďalších 1 539 požiadalo o pozastavenie výkonu profesie. „Je úplne jedno, či sestry a pôrodné asistentky odišli do dôchodku (60 – 70 %), alebo či odišli pre iné dôvody. Tak či tak v systéme chýbajú a nemá ich kto nahradiť a tento trend sa bude prehlbovať aj v ďalších rokoch,“ dodáva Lazarová.

Podľa predbežných informácií by v stredu, 22. decembra, mali byť zdravotníci pozvaní k zasadnutiu Výboru NR SR pre zdravotníctvo. Obsahom by malo byť odmeňovanie zdravotníckych pracovníkov.

Televízia Nitrička

Forgot Password