Slováci natočili triler Sviňa

Film nakrútený podľa knižného bestselleru Arpáda Soltésza si môžete v kinách pozrieť už 6. februára 2020.

Svet vysokej politiky, mafie bielych golierov, zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí. Slovenský spisovateľ a novinár Arpád Soltész odhalil vo svojom druhom bestselleri Sviňa nielen to, ako funguje moc, ale aj násilie, ktoré sa okolo nás odohráva.

Adaptáciu knižného trileru zrežírovala autorka filmu Únos Mariana Čengel Solčanská v spolupráci s Rudolfom Biermannom.

„Umenie v našich podmienkach možno nemá moc meniť kolobeh dejín, ale má slobodu vysmiať sa tým, ktorí zabudli aké je to byť slušnými ľuďmi,“ hovorí Solčanská.

zdroj: filmsvina.sk

Dej filmu okrem iného zachytáva i obchod s neplnoletými dievčatami v resocializačných zariadeniach a ich brutálne zneužívanie. „Nehovoríme o konkrétnych ľuďoch, ale o mechanizme moci. Naše postavy sú archetypy gaunerov, ktorí sa neštítia zneužívať mladistvé dievčatá, prahnú po moci, znásilňujú právo a spravodlivosť a v mene boha peňazí sú bez škrupúľ ochotní vraždiť,“ dopĺňa Rudolf Biermann.

Nakrúcalo sa aj v Nitre, Šamoríne a Trenčíne. Samozrejme, v maximálnom utajení.

Podľa slov Solčanskej z posledného natáčania všetci veria, že ich práca mala zmysel a množstvo energie, ktoré do projektu vložili, sa pretransformuje v neobyčajný filmový zážitok.

Mariana Čengel Solčanská
zdroj: filmsvina.sk

„Definitívne rozhodnutie pustiť sa do natáčania padlo v júli 2019, na začiatku októbra padla posledná klapka,“ dodáva Rudolf Biermann. „Rozhodli sme sa tvoriť krutý žánrový film, ktorý hovorí o ľuďoch moci a ich charakteroch. To, že film pripomína našu skutočnú realitu a objavujú sa tu postavy nápadne pripomínajúce gaunerov toho najhrubšieho zrna je len nešťastná náhoda.“

Herecké obsadenie filmu prekvapí známymi tvárami aj mladými talentami. Postavu bezcharakterného mafiána stvárnil Jozef Vajda, po jeho boku si však zahrali aj Daniel Heriban, Diana Mórová či Andrej Remeník.

zdroj: filmsvina.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password