Slíže alebo Desmod? Obe sú dobrá voľba

Aspoň podľa Občianskeho združenia Civita Center, ktoré chce malými zmenami pozitívne ovplyvniť správanie ľudí.

Odpadky, neporiadok a smeti trápia často aj Nitranov a tých, ktorí v Nitre trávia veľa času. Čiastočne by to mohlo ovplyvniť riešenie OZ Civita Center. Združenie sa zameriava na pomoc pre samosprávy, kde rieši niektoré špecifické problémy, ako poskytovanie služieb, výber poplatkov alebo znečistenie verejných priestranstiev. Vplyvom behaviorálnej politiky sa snaží malými krokmi meniť správanie obyvateľov k lepšiemu.

Jednou z takýchto aktivít je hlasovací kôš na cigaretové ohorky. Vyskúšali ho už v Prievidzi pri jednom z nákupných stredísk.

Organizátori Civita Center sa pre portál dobrenoviny.sk vyjardili, že koncept košov na ohorky vznikol pôvodne vo Veľkej Británii. Umiestnenie košov v miestach pomohlo k zníženiu počtu cigaretových ohorkov o 74 %. „Aj takýmto kreatívnym spôsobom za pomoci behaviorálnej psychológie sa snažíme naučiť fajčiarov hádzať cigaretové ohorky do koša a zabrániť tým znečisťovaniu verejného priestranstva a životného prostredia,“ uvádzajú organizátori.

foto: NH

Takúto možnosť máme už aj v Nitre na Štúrovej ulici. Kôš sa zatiaľ napĺňa pomaly.

Kúsok od práve rekonštruovaného Tesca teraz môžete vyjadriť svoj hudobný názor. Na koši totiž stojí otázka „Ktorá nitrianska kapela je lepšia?“. Vybrať si môžete medzi dlhoročnými nitrianskymi kapelami Desmod a Horkýže Slíže, má to však jeden háčik. Ak nechcete zbierať cudzie ohorky, mali by ste byť fajčiari. Práve tých má toto svojrázne riešenie osloviť a ovplyvniť.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password