V októbri a novembri sa policajné hliadky zamerajú na dodržiavanie pravidiel pri prejazde cez železničné priecestia. Ako upozorňuje Ministerstvo vnútra SR: „Policajti si posvietia aj na chodcov a cyklistov, ktorí sú tiež účastníkmi cestnej premávky a majú svoje povinnosti.“ Okrem kontroly vodičov, cyklistov a chodcov sa policajti zamerajú aj na to, či sú v okolí priecestí správne osadené dopravné značky, a či výhľadu nebránia napríklad stromy a kríky. V takom prípade budú ihneď kontaktovať príslušného správcu cestnej komunikácie, ktorý je povinný zjednať nápravu a odstrániť zistené chyby.
Cieľom policajnej akcie je prevencia dopravných nehôd, ktoré sú v súvislosti so železničnými priecestiami často tragické.
Aké povinnosti vyplývajú zo Zákona o cestnej premávke pre vodičov?
V súvislosti s avizovanou policajnou akciou prinášame aj súhrn povinností pri prejazde železničným priecestím.
Podľa Zákona o cestnej premávke: „Pred železničným priecestím je vodič povinný počínať si mimoriadne opatrne a najmä presvedčiť sa, či môže bezpečne prejsť cez železničné priecestie. Vo vzdialenosti 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní je vodič povinný jazdiť rýchlosťou najviac 30 km/h. Ak svieti prerušované biele svetlo, vodič je povinný 50 m pred železničným priecestím a pri jeho prechádzaní jazdiť rýchlosťou najviac 50 km/h. Vodič pritom nesmie zbytočne predlžovať čas prechádzania železničného priecestia.Ak dôjde k zastaveniu vozidla na železničnom priecestí, vodič je povinný odstrániť vozidlo zo železničnej trate; ak tak nemôže urobiť, musí bezodkladne vykonať také opatrenia, aby bol vodič koľajového vozidla pred nebezpečenstvom včas varovaný. Pred železničným priecestím, pri ktorom je umiestnená dopravná značka „Stoj, daj prednosť v jazde!“, vodič je povinný zastaviť vozidlo na takom mieste, z ktorého má náležitý rozhľad na trať.“
V zmysle § 28 vodič nesmie vchádzať na železničné priecestie, ak:
- sa dáva výstraha dvoma červenými striedavo blikajúcimi svetlami,
- sa dáva výstraha prerušovaným zvukom húkačky alebo zvončeka,
- sa spúšťajú, sú spustené alebo sa dvíhajú závory,
- je už vidieť alebo počuť prichádzajúci vlak, prípadne iné dráhové vozidlo alebo ak počuť najmä jeho húkanie alebo pískanie,
- zamestnanec dráhy dáva znamenie na zastavenie krúžením červenou alebo žltou zástavkou, alebo červeným svetlom v hornom polkruhu,
- situácia na železničnom priecestí nedovoľuje, aby ho vodič bezpečne prešiel.
Výška sankcií
Vjazd alebo prejazd cez železničné priecestie v čase, keď je to zakázané, sa podľa zákona považuje za porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Podľa zákona o priestupkoch za takéto konanie možno v správnom konaní uložiť pokutu od 60 do 300 eur a zákaz činnosti viesť motorové vozidlá do dvoch rokov. V blokovom alebo rozkaznom konaní hrozí pokuta do 150 eur.
zdroj fotky: www.humenskyexpres.sk