Školy dostali manuál: Od septembra budú fungovať princípom ROR

Rezort školstva v snahe minimalizovať v školskom roku 2020/2021 dištančné vzdelávanie vydal množstvo opatrení a odporúčaní.

Žiaci a študenti čoskoro opäť sadnú do lavíc. Minister školstva, vedy a výskumu Branislav Gröhling si myslí, že spolu s rodičmi, učiteľmi a žiakmi sa zhodneme na tom, že dištančnej výučby stačilo. „Je na čase vrátiť sa do škôl v čo najnormálnejšom režime,“ uviedol minister včera na tlačovej konferencii, kde bol predstavený manuál – semafor pre všetky školy, od materských až po vysoké.

Manuál aktuálne predstavuje prevádzkové podmienky počas trvania pandémie. Školy sa ním budú riadiť od začiatku školského, resp. akademického roka.

Vychádza z farebných fáz, pričom zelená fáza značí stav, kedy škola nemá podozrivého ani pozitívneho žiaka a pedagóga. Oranžová predstavuje už stav, kedy sa na škole nachádza podozrivý žiak či pedagóg, a červená fáza znamená, že treba prijať opatrenia, pretože škola má niekoľko potvrdených prípadov koronavírusu.

Foto: pixabay.com

Budú musieť dodržiavať princíp ROR – rúško, odstup, ruky (dezinfekcia).

„Školy v zelenej fáze budú fungovať v štandardnom režime. Tie, v ktorých sa objaví podozrenie, budú musieť dodržiavať prísnejšie hygienické opatrenia. Žiaci zo škôl s červeným označením sa budú vzdelávať dištančne,“ vysvetlil minister školstva. V prípade zistenia koronavírusu v konkrétnej škole bude postup individuálny, podľa každého regiónu a situácie v ňom. Prípadné ohniská nákazy budú podrobne sledovať regionálne úrady verejného zdravotníctva. Podľa ministra Gröhlinga rokujú aj o pandemickej OČR.

Postup bude individuálny. Školy už plošne zatvárať nechcú.

Znamená to, že dochádzka na vyučovanie už bude pre žiakov povinná. Školský rok začne 2. septembra 2020, akademický rok na vysokých školách má podľa odporúčaní rezortu začať 28. septembra. Samozrejmosťou je zabezpečenie hygienických opatrení, ako je dezinfekcia pri vstupe do budovy. Rúška budú povinné pre vysokoškolákov vo vnútorných priestoroch školy. Žiaci druhého stupňa ZŠ a SŠ budú musieť rúška nosiť v interiéri počas prvých dvoch týždňov školy.

Pre žiakov prvého stupňa ZŠ a materských škôl sú rúška len odporúčanie.

Neodporúčajú používať klímu a ventilátory, naopak odporúča sa časté vetranie, dôkladné čistenie všetkých miestností aspoň raz denne, toalety minimálne dvakrát denne. Tie musia byť stále vybavené mydlom a papierovými utierkami. Pri prvom nástupe do školy rodič žiaka predloží potvrdenie o bezinfekčnosti dieťaťa, a predloží ho znova, ak dieťa preruší dochádzku na viac ako tri dni.

Univerzita Konštantína Filozofa (zdroj foto: TV Nitrička)

Pre podozrivé prípady vyčlenia miestnosť.

„Ak žiak alebo študent vykazuje niektorý z príznakov, je nutné umiestniť ho do samostatnej miestnosti a kontaktovať zákonných zástupcov,“ popísal odporúčania Gröhling. Za zdravie dieťaťa bude zodpovedný rodič, ktorý má kontaktovať lekára, a ten určí ďalší postup. Škola teda nebude kontaktovať RÚVZ. „Ideme do jesenného obdobia, keď sú chrípky a prechladnutia. Ak by mali školy volať na RÚVZ zakaždým, keď niekto zakašle, volali by neustále,“ vysvetlila odborníčka rezortu zdravotníctva Elena Prokopová.

Izolačné priestory musia mať aj študentské domovy, študent tu počká na výsledky testu na COVD-19. Meranie teploty pred vstupom do budov bude povinné iba v červenej fáze. Prípadné spájanie tried ministerstvo neodporúča, no zakázané nie je. Rezort tiež odporúča zvážiť organizovanie podujatí, ktoré nie sú nevyhnutné.

Podrobné manuálny pre všetky typy školských zariadení nájdete na webe Štátneho pedagogického ústavu.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password