Six-pack nezaručuje silné brucho. Prečo sa venovať posilňovaniu svalov CORE?

Chcete predísť bolestiam chrbta? Zamerajte sa na posilnenie svalov hlbokého stabilizačného systému alias CORE. Stred tela zásadne ovplyvňuje držanie tela a jeho správne fungovanie. Z akých svalov samotný CORE pozostáva a prečo je taký dôležitý?

Hoci funkcia core svalov je známa už dlhšie, väčší dôraz na core tréning sa začal objavovať v 90. rokoch minulého storočia. V tom čase výskum ukazoval, že ľudia so zdravou chrbticou pred akýmkoľvek pohybom automaticky napnú svaly v oblasti trupu a brucha. Predovšetkým išlo o vnútorný sval brucha, ktorý sa vzadu napája po stranách na spodný chrbát.

Vedci tak prišli k záveru, že silné a správne fungujúce core svaly stabilizujú chrbticu a poskytujú pevný základ na každý pohyb.

Aj keď povrchové brušné svaly tvoria podstatnú časť stredu tela, vyrysované „tehličky“ ani zďaleka nezaručujú silný core. Ten je totiž zložený zo svalov panvového dna, bránice, brušných svalov a hlbokých svalov chrbta. Ako vidíme, core pozostáva z niekoľkých svalových skupín, a preto treba k jeho posilňovaniu pristupovať komplexne. Skupinu týchto svalov si môžeme predstaviť ako korzet, ktorý drží naše telo pokope. Urobiť zopár sed-ľahov teda ani zďaleka nestačí, práve naopak, môže to nášmu telu uškodiť. 

Dôsledky slabého jadra tela 

Hlavnou funkciou svalov stredu tela je stabilizovať hrudník, udržať panvu a chrbticu v správnej a bezpečnej polohe pri akomkoľvek pohybe. Práve zo stredu nášho tela totiž vychádza sila, stabilita či koordinácia pohybov. Ľudia so slabým jadrom tela často trpia bolesťami spodnej časti chrbta či bedier.

Taktiež prejavom nedostatočne silného core je zlá rovnováha alebo zhrbený postoj, ktorý má na svedomí skupina svalov označovaná ako vzpriamovače. 

Ako spevniť core?

Cvikov na posilnenie stredu tela je veľmi veľa. Jedným z najznámejších je doska, ktorá sa označuje aj ako plank. Existuje niekoľko možných variant dosky, pri ktorých zapájame rôzne svalové skupiny. Čo je však dôležitejšie ako samotný cvik, je jeho prevedenie. Pri posilňovaní core treba dbať na techniku. Cviky je nutné robiť pomaly a precízne. Druhým dôležitým krokom k efektívnemu posilňovaniu nášho jadra je správne dýchanie. Preto je na úvod dobré, ak navštívime fyzioterapeuta alebo trénera, ktorý nám ukáže správne prevedenie konkrétneho cviku. Ak zaradíme do denného programu pár minút posilňovania core svalov, naše telo sa nám bezpochyby veľmi poďakuje. 

Kristína Fáberová 

Zdroj foto: pinterest.com

Televízia Nitrička

Forgot Password