Situácia s domami na Misionárskej ulici zostáva nevyriešená

Predať ich nie je také ľahké, no rekonštrukcia by zase bola príliš drahá.

Zdroj foto: archív TV Nitrička

Ani ostatné stretnutie mestských poslancov výraznejšie nepohlo s chátrajúcimi domami na Misionárskej ulici. Názory sú rôzne: predať, nepredať alebo opraviť a prenajať. Po diskusii poslancov situácia stále nie je vyriešená.

„Na Misionárskej ulici sa uvažuje o odpredaji 5 bytových domov. Naozaj ten stav je nevyhovujúci,“ vyjadril sa primátor Marek Hattas. Budúcnosť budov je potrebné riešiť aj so zreteľom na aktuálnych obyvateľov. „V bytových domoch, ktoré sú vo vlastníctve mesta je 20 bytov a z toho 10 bytov je obsadených súčasnými nájomníkmi. Buď sú to ľudia v seniorskom veku, alebo sú to rodiny, ktoré majú člena s ťažkým zdravotným postihnutím,“ zdôraznila mestská poslankyňa a predsedníčka sociálnej komisie Anna Laurinec Šmehilová.

Podľa primátora budú prebiehať rokovania, ktoré majú pomôcť s riešením náhradného bývania pre spomínaných obyvateľov. Kapacity má v tomto prípade mesto aj vyšší územný celok.

zdroj foto: archív TV Nitrička

Domy na Misionárskej ulici sú zároveň národnou kultúrnou pamiatkou.

Aj preto ich budúcnosť v tejto chvíli nevyzerá ružovo. „Mesto by malo aj udržiavať svoj majetok, nielen za každú cenu všetko predávať. Bolo to rokmi zanedbané. Prečo nemôže aj mesto zainvestovať a možno 2 nehnuteľnosti predať a 3 za vyťažené peniaze zrenovovať,“ myslí si poslanec Pavol Obertáš. Podľa Petra Mezeia nie je až tak podstatné, či budovy budú vlastniť obyvatelia alebo mesto, hlavné je, aby pamiatky boli kvalitne zrekonštruované a našlo v nich bývanie množstvo nových ľudí.

zdroj foto: archív TV Nitrička

Anna Laurinec Šmehilová predpokladá, že vzhľadom na historickosť pamiatky mesto nebude mať až tak vysoké finančné prostriedky, čo potvrdil aj primátor. „Historickosť miesta – či to bude predané alebo zostane vo vlastníctve mesta – ohrozené byť nemôže, nakoľko ide o cenný pamiatkovo chránený historický objekt,“ doplnil hlavný architekt mesta Viktor Šabík. Zároveň si myslí, že mesto nemôže takýto finančne náročný proces zvládnuť. Podľa primátora je jediná možnosť budovy predať. To však nie je také jednoduché. Podstatné je vyriešiť najmä náhradné bývanie terajších obyvateľov.

Celú reportáž o bytových domoch si môžete pozrieť vďaka spravodajstvu TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password