Šípková Ruženka sa prebudila na premiére Starého divadla Karola Spišáka

Do repertoára Starého divadla Karola Spišáka pribudlo nové predstavenie, no už na premiére bolo viditeľné, že táto Šípková Ruženka nie je klasickou rozprávkou, na akú sme zvyknutí.

To herci pochopili už počas príprav, keď podrobne rozoberali text: „Čo sa za všetkým skrýva, čo sa skrýva za vretienkom, čo sa srkýva za šiestym rokom života, za pätnástym rokom života a tak ďalej,“ vysvetľuje herečka Nikola Kozáková. K jej slovám sa pridáva aj Martin Kusenda, riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka (SDKS). Šípkovú Ruženku tento raz nepoňali v klasickom „Disney štýle“. Inscenácia teda nemá divákov len povrchovo zasýtiť, ale istým spôsobom ich aj vzdelať a ukázať alternatívu.

Spolupráca so zahraničnými tvorcami sa v Starom divadle Karola Spišáka stala pravidelnou. Na režisérsku stoličku aj tento raz zasadol zahraničný hosť.

„Priniesol nový vietor, možno trochu inú školu, iný systém, na ktorý sme my zvyknutí, a to bolo práve zaujímavé,“ tvrdí herec Michal Kalafut. Prípravu na premiéru vníma ako poučné obdobie, čo sa týka vodenia bábok i myslenia na javisku.

Dostať na Slovensko bieloruského režiséra Alexeia Leliavskeho však nebolo ľahké, komunikácia prebiehala približne dva mesiace.

„Osobne som sa asi nikdy tak neangažoval za návštevu, za spoluprácu s režisérom, ako tentokrát. Osobne som navštevoval bieloruskú ambasádu, telefonoval som skoro denne na slovenskú ambasádu v Minsku,“ opisuje prípravy súvisiace s novým predstavením Martin Kusenda. Alexei Leliavski patrí k oceňovaným tvorcom. Okrem režírovania sa venuje aj učiteľstvu a umeleckému šéfovaniu Štátneho bábkového divadla v Minsku.

Podľa slov riaditeľa SDKS sú iste aj na Slovensku zaujímaví režiséri, ale divadlo chce divákovi sprístupniť umelecký pohľad na bábkovú tvorbu režisérov z celej Európy, či dokonca z celého sveta. „My sa stále pozeráme viac a viac za hranice,“ dodáva riaditeľ SDKS.

Premiéru Šípkovej Ruženky si diváci po prvýkrát pozreli 15. júla v dočasných priestoroch SDKS v Močenku.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password