To herci pochopili už počas príprav, keď podrobne rozoberali text: „Čo sa za všetkým skrýva, čo sa skrýva za vretienkom, čo sa srkýva za šiestym rokom života, za pätnástym rokom života a tak ďalej,“ vysvetľuje herečka Nikola Kozáková. K jej slovám sa pridáva aj Martin Kusenda, riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka (SDKS). Šípkovú Ruženku tento raz nepoňali v klasickom „Disney štýle“. Inscenácia teda nemá divákov len povrchovo zasýtiť, ale istým spôsobom ich aj vzdelať a ukázať alternatívu.
Spolupráca so zahraničnými tvorcami sa v Starom divadle Karola Spišáka stala pravidelnou. Na režisérsku stoličku aj tento raz zasadol zahraničný hosť.
„Priniesol nový vietor, možno trochu inú školu, iný systém, na ktorý sme my zvyknutí, a to bolo práve zaujímavé,“ tvrdí herec Michal Kalafut. Prípravu na premiéru vníma ako poučné obdobie, čo sa týka vodenia bábok i myslenia na javisku.

Dostať na Slovensko bieloruského režiséra Alexeia Leliavskeho však nebolo ľahké, komunikácia prebiehala približne dva mesiace.
„Osobne som sa asi nikdy tak neangažoval za návštevu, za spoluprácu s režisérom, ako tentokrát. Osobne som navštevoval bieloruskú ambasádu, telefonoval som skoro denne na slovenskú ambasádu v Minsku,“ opisuje prípravy súvisiace s novým predstavením Martin Kusenda. Alexei Leliavski patrí k oceňovaným tvorcom. Okrem režírovania sa venuje aj učiteľstvu a umeleckému šéfovaniu Štátneho bábkového divadla v Minsku.
Podľa slov riaditeľa SDKS sú iste aj na Slovensku zaujímaví režiséri, ale divadlo chce divákovi sprístupniť umelecký pohľad na bábkovú tvorbu režisérov z celej Európy, či dokonca z celého sveta. „My sa stále pozeráme viac a viac za hranice,“ dodáva riaditeľ SDKS.
Premiéru Šípkovej Ruženky si diváci po prvýkrát pozreli 15. júla v dočasných priestoroch SDKS v Močenku.