Silvestrovské oslavy sa v Nitre aj tento rok uskutočnia bez ohňostroja

Nitra sa pridáva k iniciatíve miest na Slovensku, ktoré nebudú oslavovať koniec roka ohňostrojom. Namiesto toho podporí mesto zvieratá či dobročinné aktivity.

Nitra vynecháva koncoročný ohňostroj už od roku 2019. K výzve občianskeho združenia Zvierací ombudsman sa rozhodla pripojiť aj Únia miest Slovenska. „Táto výzva ide ruka v ruke s filozofiou mesta Nitra. Na sviatky bez petárd sme obyvateľov nášho mesta prvýkrát vyzvali v roku 2019. Odvtedy mesto Nitra neorganizuje ani silvestrovský ohňostroj a tradíciu dodržíme aj tento rok,“ povedal primátor Marek Hattas.

Hlavným dôvodom ústupu od ohňostrojov či delobuchov je najmä ochrana zdravia a životného prostredia.

Hlavnou motiváciou mesta je zbaviť sa zbytočného hluku a škodlivých látok, ktoré sa uvoľňujú zo zábavnej pyrotechniky, ako aj ochrana domácich miláčikov, hospodárskych zvierat a divokej zveri. „Peniaze môžeme namiesto ohňostroja využiť zmysluplnejšie, napríklad na podporu útulkov pre zvieratá, dobročinné aktivity, humanitárne zbierky či do iných oblastí podľa potreby,“ informoval Hattas.

Na najbližšom mestskom zastupiteľstve sa určí návrh na vyčlenenie finančných prostriedkov na niektorú z uvedených oblastí.

Televízia Nitrička

Forgot Password