Siedmy týždeň v kocke: Spor o križovatku aj hroziaci koronavírus

Sedmička je vraj šťastné číslo. Priniesol siedmy týždeň do Nitry šťastie?

Počasie napriek výstrahám pred vetrom zaváňalo jarou. Slnko občas vykuklo a zubato hladilo uzimené tváre. Dôvodov na úsmev však bolo hneď niekoľko. Tešiť sa mohlo 17 mladých mestských policajtov, ktorí uprostred týždňa zložili sľub a stali sa tak oficiálnymi členmi zboru. „Sľubujem, že budem plniť svoje povinnosti, chrániť záujmy mesta Nitry a jej obyvateľov,“ znel oficiálny záväzok. Na záver nesmela chýbať ani spoločná fotografia v nových uniformách ladených do nitrianskej modrej. Páčia sa vám?

Spokojní so svojou prácou môžu byť aj nitrianski colníci. Na cle, DPH a spotrebných daniach vybrali v minulom roku takmer 530 miliónov eur. Peniaze pôjdu do štátneho rozpočtu a časť z nich aj do rozpočtu EÚ. Kontrolovať zásielky zo zahraničia okrem rôznych inštitúcií pomáhal aj služobný pes.

Veľký úspech zožal Priateľský bazár, ktorý sa konal v Starej vodárni. Myšlienke dať starým veciam druhú šancu sa potešili nielen organizátori, ale aj kupujúci. Príjemné dopoludnie v priateľskej atmosfére sa tešilo záujmu, v dohľadnej dobe môžeme preto očakávať ďalší ročník.

Problematike zdravotníctva sme sa venovali v článku o výmenných lístkoch. Výmenný lístok slúži ako odporučenie na odborné vyšetrenie a umožňuje komplexný pohľad na aktuálny problém pacienta. Viete, na aké vyšetrenia nie sú potrebné?

Už nie tak dobrou správou je stále nekončiaca chrípková sezóna. Počet akútnych respiračných ochorení stúpa, školy sa zatvárajú, dokonca aj nitrianska nemocnica uvalila na jednotlivé oddelenia zákaz návštev. V šiestom kalendárnom týždni bol zaznamenaný aj prípad SARI – akútneho respiračného zápalového ochorenia, ktoré si vďaka svojmu vážnemu priebehu vyžaduje hospitalizáciu. Hospitalizovaní boli aj dvaja pacienti s podozrením na Koronavírus. Našťastie, vyšetrenia toto ochorenie u pacientky z Činy nepotvrdili a momentálne nič nebráni tomu, aby bola pacientka prepustená do domácej liečby. Slovák, ktorý navštívil Thajsko a leží na Infekčom oddelení FN Nitra na svoje výsledky ešte len čaká. O aktuálnej situácii vás budeme informovať. Nemocnica ale pre istotu absolvovala nácvik manažmentu pacienta s podozrením na koronavírus. Fotografie z preventívnej akcie si môžete pozrieť v článku nižšie.

Mesto malo uplynulý týždeň plné ruky práce. Hroziace víchrice prinútili vedenie urýchlene konať a problémové stromy v rôznych častiach Nitry spíliť. Celkovo tak z nášho okolia postupne zmizne približne 60 drevín. Radnica prisľúbila vyrúbané stromy nahradiť zdravými, ktoré nebudú ohrozovať ľudí.

Rýchle a efektívne riešenie si žiada aj komplikovaná dopravná situácia pod Zoborom. Križovatka na Šindolke je už niekoľko týždňov omieľaný a z každej strany rozobratý problém. Mesto však tvrdohlavo stojí za svojím – mimoúrovňovú križovatku v rozvojovej oblasti mesta nechce. Radnica si pre svoju obhajobu nechala vytvoriť grafické znázornenie navrhovanej križovatky v rôznych častiach mesta, v stredu sa o vizualizácie podelila s verejnosťou. Obyvateľov problémových častí mesta však zaujíma len jedno: podarí sa mestu v dohľadnej dobe zložitú situáciu rozumne vyriešiť?

Kto s riešením problémov nezaháľa, je slovenská vláda. Tá v jeden deň prijala toľko sociálnych opatrení, koľko sa nepodarilo presadiť snáď ani za uplynulé štyri roky. V skrátenom legislatívnom konaní chcú poslanci NR SR schváliť dvojnásobný rodinný prídavok, 13. dôchodok aj zrušenie diaľničnej známky. Či ide o populizmus, konanie pod tlakom volebných preferencií alebo len plnenie sľubov, sa musíte rozhodnúť sami.

S blížiacimi sa parlamentnými voľby je preto vhodné prikloniť sa k nejakej kandidujúcej strane a 29. februára svojím hlasom aktívne prispieť k rozhodovaniu o politickej budúcnosti Slovenska. Poznáte všetky svoje možnosti? Voliť môžete za určitých podmienok aj z domu.

Turistická sezóna pomaly začína. Nitra na výstave ITF SLOVAKIATOUR 2020 v bratislavskej Inchebe síce nemala vlastnú expozíciu, no zaujala svojím propagačným materiálom. Ako sme sa dozvedeli, práve naše mesto patrí k obľúbeným lokalitám Izraelitov. Tušíte prečo?

Kultúrou si pripomenieme aj Svetový deň sprievodcov. Turistické informačné centrum pripravuje unikátnu štafetovú prehliadku mesta. Prehliadka bude bezplatná a nemal by ju vynechať žiadny patriot ani milovník histórie.

O necelé dva týždne nás čaká predveľkonočný pôst. Dovtedy si môžete užívať všakovaké fašiangové radovánky. Nitra tento rok pripravuje program aj v jednotlivých mestských častiach. Zábavy začínajú už túto sobotu a potrvajú až do večera pred Popolcovou stredou.

Nielen kultúrou, ale aj športom žije mesto Nitra. Prvé rokovanie s novými majiteľmi FC Nitra má vedenie mesta za sebou. Obe strany očakávajú dobrú spoluprácu a veria, že sa do Nitry konečne podarí vrátiť kvalitný futbal. Viete, čo je prioritou nitrianskeho futbalu?

Prioritou cyklistického nadšenca a vášnivého zberateľa podpiskariet cyklistov Juraja Kaplana je, ako správne tušíte, bicyklovanie. Ak máte doma malého Sagana a chcete predviesť jeho talent, prihláste ho do novovznikajúceho oddielu cyklistiky Cyklo Team Nitra. Nádejní pretekári sa môžu tešiť na tréningy aj súťaže. Prvá je naplánovaná už na 4. apríla.

Záver pracovného týždňa patril láske! Sviatok oslavoval sv. Valentín a s ním aj každý kto ľúbi a je ľúbený. Či je deň zaľúbených krásny sviatok alebo marketingový ťah, necháme na vás. Názor si môžete utvoriť vďaka nášmu článku, v ktorom sa dočítate napríklad aj o živote sv. Valentína, patróna zaľúbených, snúbencov a mladomanželov.

Nezáleží na tom, či 14. februára oslavujete, alebo nie. Každý z nás má svoj spôsob vyjadrenia náklonnosti a vôbec to nemusí byť prostredníctvom srdiečkovej bonboniéry alebo kytici ruží. Gary Chapman popísal až 5 jazykov lásky, stačí len nájsť ten svoj.

Týždeň pomaly končí a nový začína. Veríme, že víkend prebieha podľa vašich predstáv a nezabudli ste ani na naše pravidelné rubriky. Ktorá je vaša najobľúbenejšia?

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password