Sestry sú v popredí vakcinačných programov

Úspech plošnej vakcinácie populácie u nás bude závisieť aj na 32 000 zdravotných sestrách v našom zdravotníctve. Komora sestier víta správy o distribúcii vakcín v rámci EÚ a na Slovensku. Samotné očkovanie môže dať nádej miliónom ľudí, že sa táto nočná mora pandémie dostane pod kontrolu.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) je organizácia s celoslovenskou pôsobnosťou a so sídlom v Bratislave, združujúca 40 000 sestier a pôrodných asistentiek.

Pre sestry, zdravotníckych pracovníkov, ale aj pre verejnosť je skutočnosť, že sa začalo s distribúciou očkovacích látok proti COVID-19 do regiónov skvelou správou, nakoľko počty nakazených z radov zdravotníkov stále stúpajú. „Do dnešného dňa evidujeme tri úmrtia sestier na koronavírus. Išlo o kolegyne a kolegu, ktorí sa aktívne podieľali na starostlivosti o pacientov s COVID-19. Som presvedčený, že ak by mali tú možnosť nechať sa zaočkovať, urobia to. Dnes by boli stále medzi nami a pomáhali by naďalej tým, ktorí to najviac potrebujú,“ informuje Lukáš Kober, riaditeľ kancelárie komory.

Zdravotné sestry a očkovanie v minulosti

Zdratovné sestry na celom svete už dlho zohrávajú významnú úlohu pri obhajovaní a podávaní očkovacích látok. Už na začiatku 20. storočia sestry vo východných mestách USA telefonicky kontaktovali a motivovali ľudí k očkovaniu a riadili imunizačné kliniky.

Tieto snahy zachránili mnoho ľudí pred ochoreniami, ako je obrna a tuberkulóza, pričom posledná z nich bola najväčším zabijakom občanov USA v roku 1900.

Na pandémiu španielskej chrípky pred storočím zomrelo odhadom 50 miliónov ľudí, pričom očkovanie v tom čase ešte neexistovalo. Dnes vakcíny proti chrípke zmierňujú priebeh ochorenia o 40% – 60%. Epidémie a pandémie sú stále vážnou výzvou. V súčasnosti je v popredí koronavírusová kríza spôsobená vírusom COVID-19, ktorá si doteraz celosvetovo vyžiadala viac ako 1,8 milióna životov a viac ako 83 miliónov nakazených.

zdroj: unsplash.com

„Veríme, že občania pochopia, že očkovanie proti korovanírusu je našou poslednou možnosťou, ako zabrániť ďalším úmrtiam a zachrániť systém zdravotníctva pred úplným kolapsom. V diskusiách o vakcínach proti COVID-19 sú všeobecne zastúpené aj v radoch zdravotníkov dezinformácie, strach a kolujúce mýty, takže odborníci z rôznych oblastí, ako sú infektológovia, virológia, chemici a biochemici, verejní zdravotníci a rodinní lekári, ako aj sestry, preukazujú svojou činnosťou veľkú podporu a pochopenie pre potrebu dosiahnuť primeranú úroveň imunizácie širokej verejnosti ako jedinej účinnej metódy na zastavenie pandémie,“ zdôrazňuje Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek uznáva dôležitosť a rozsah úloh, ktoré sú potrebné pre úspech vakcinácie. Je nutné zabezpečiť podporu očkovania u verejnosti aj medzi zdravotníckymi pracovníkmi, medzi ktorými môže taktiež prevládať strach a obavy z očkovania.

„Je na vláde, aby zabezpečila zdravotníkom podporu potrebnú na splnenie tejto, pevne veríme, poslednej úlohy v boji s koronavírusom,“ uviedla Iveta Lazorová, prezidentka komory. „Máme za to, že je potrebné čo najviac informovať zdravotníkov o potrebe a spôsobe bezpečného očkovania prostredníctvom vzdelávacích programov a maximálne využiť kapacity na to, aby bolo zriadených čo najviac vakcinačných centier aj napriek preťaženosti zdravotníkov, nakoľko považujeme očkovanie proti koronavírusu za kľúčové,“ dodáva Lazorová.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password