Seniorská obálka pomôže seniorom aj záchranárom

K dispozícii bude v klientskom centre mestského úradu od 1. júna a stiahnuť si ju môžete aj z webu mesta Nitra na stránke www.nitra.sk.

Mesto Nitra začína od 1. júna s distribúciou takzvanej Seniorskej obálky.

„Ide o sadu dvoch kartičiek, na ktorých sú dôležité údaje o zdravotnom stave seniora. Na nich si seniori vyplnia napríklad to, aké majú alergie, aké lieky berú a uvedú tu aj kontakty na svojich blízkych, ktorých je v prípade núdze potrebné zavolať,“ informuje mesto.

Kartičky sú určené najmä osamelo žijúcim seniorom, ktorí bývajú vo svojich domoch alebo bytoch.

Väčšiu kartu je vhodné umiestniť vo vnútri vchodových dverí alebo na dvere chladničky. Záchranári, hasiči aj policajti sú o umiestnení karty na týchto miestach informovaní, v prípade núdze a zásahu v byte seniora ju preto budú hľadať práve na týchto dvoch miestach. Menšiu kartičku by mali seniori nosiť stále so sebou.

Správne vyplnená obálka predstavuje veľkú pomoc pre privolaných záchranárov.

„Vyplnenie kartičiek zaberie iba zopár minút. Tento čas však rozhodne stojí za život, ktorý sa práve vďaka rýchlo dostupným údajom z kartičiek podarí lekárom zachrániť. Preto vyzývam všetkých seniorov v Nitre, ktorí žijú vo svojom dome či byte sami, aby si kartičky vyzdvihli na mestskom úrade a aby ich podľa inštrukcií vyplnili a používali,“ povedal primátor Marek Hattas.

Ku kartičkám dostanú seniori aj leták s inštrukciami, ako ich vyplniť.

Dozvedia sa napríklad o semafore – červenou farbou sú v kartách vyznačené najdôležitejšie informácie, ktoré by ľudia rozhodne nemali nechať bez povšimnutia. Žltou farbou sú tam vyznačené odporúčané informácie a zelenou menej dôležité informácie.

„Vyzývame seniorov, aby dbali na aktuálnosť informácií uvedených v Seniorskej obálke. Obálku by si mali vymeniť vždy, keď príde k nejakej zmene – napríklad po hospitalizácii, po zmene liekov alebo po zmene kontaktov na blízke osoby,“ povedala Lívia Beňová z Odboru sociálnych služieb Mestského úradu v Nitre.

Na škodu nie je napísať do kariet aj kontakt na svojho obvodného lekára, ktorý záchranárom dokáže poskytnúť detailnejšie informácie o vašom zdravotnom stave.

Televízia Nitrička

Forgot Password