Seniori nakupujú mladým

Zdá sa, že opatrenia proti koronavírusu sa vymykajú spod kontroly. Minimálne tie v súvislosti s nákupmi.

V sobotu 28. marca vstúpil do platnosti vo všetkých obchodných reťazcoch fixný nákupný čas pre seniorov starších ako 65 rokov. Od 9.00 do 12.00 sa tak do obchodov mladí nedostanú.

Chránime seniorov. Na tomto tvrdení stojí základná obhajoba vyčlenených nákupných hodín.

Podľa odborníkov patria ľudia v dôchodkovom veku k najviac ohrozenej skupine obyvateľov. Ich ochranu sme však vzali zo zlého konca. V snahe čo najmenej ohroziť a obmedziť starých ľudí, púšťame ich do obchodov prednostne. V konečnom dôsledku však na túto výsadu len doplácajú.

Seniori často nakupujú mladším ľuďom, ktorých do obchodu pustiť nechcú. Vyhradené hodiny na nákup tak strácajú opodstatnenie.

K takýmto situáciám dochádza najmä v malých obciach, kde funguje len jedna prevádzka potravín, aj to so skrátenými otváracími hodinami. Za všetko hovorí príbeh mladej matky z obce neďaleko Nitry: „Manžel odchádza do práce skoro ráno, nakúpiť nestíha. Keďže máme bábätko a dvojročného syna, z domu sa pred deviatou hodinou dostanem len veľmi ťažko. Buď po víkende počkáme s nákupom do večera, alebo sme odkázaní na pomoc druhých.“ Potraviny sú v obci v nedeľu zatvorené a v sobou a v pondelok sú otvorené len do 12. hodiny. Poslednú možnosť nakúpiť po 12. hodine majú obyvatelia v piatok.

V nepríjemnej situácii sa ocitla aj slobodná matka z Nitrianskeho okresu: „Auto nemám a s trojročnou dcérou ma u nás z obchodu vyhodili. Mám dve možnosti – nechať dcérku u rodičov alebo ju vziať na nákup autobusom.“

Zdroj: Pixabay

Ako riešenie sa núkajú skoré ranné nákupy a veľké zásoby. Na tie však musíte mať priestor v podobe objemnej mrazničky.

Mladí ľudia často v snahe vystihnúť chvíľu, keď je obchod prázdny, prichádzajú k jeho dverám v nádeji, že ich na rýchly nákup predavačky pustia. S pochopením sa však stretnú len málokedy. „Nákup mi nakoniec priniesol starší pán,“ povedal jeden z obyvateľov, „po víkende sme potrebovali len pečivo. Veľké zásoby nemáme kde skladovať.“

Vyzerá to tak, že vymedzené nákupné hodiny nie sú dotiahnuté do dokonalosti. Zatiaľ čo ľudia v produktívnom veku doobeda nenakúpia, seniorov často pustia do obchodu aj mimo týchto hodín. V konečnom dôsledku sú tak ohrození ešte viac. O porozumenie prosia aj zamestnankyne obchodov, ktoré v uplynulých dňoch nezaslúžene počúvajú nepríjemné urážky, a to všetko len preto, že nie každý dokáže pochopiť nariadené obmedzenia.

Zdroj: Pixabay

Kto toto nariadenie rešpektovať nebude, hrozí mu uzatvorenie prevádzky.

„My nakupujeme len v meste, aj keď je to ďalej a na dlhšie. Chodíme raz za týždeň,“ uzatvára nakupujúca a priznáva, že počas týždňa ešte dvakrát odbehnú nakúpiť pečivo, „doma nás je veľa a priestor pre veľké zásoby nemáme. Snáď nebudem musieť kvôli pandémii kúpiť novú mrazničku.“

Život je s humorom ľahší. Skúsme byť preto v tomto období tolerantní a možno pri plánovaní nákupov myslieť viac do budúcnosti, aby prijaté opatrenia nestrácali zmysel.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password