Rúška ušijú pre celú dedinu

Nedostatok ochranných pomôcok riešia ľudia vlastnou iniciatívou. V obci Ladice (okres Zlaté Moravce) ušijú dve ženy rúška pre všetkých obyvateľov.

Obec Ladice leží 14 kilometrom od Zlatých Moraviec, na styku Žitavskej pahorkatiny a juhovýchodného upätia pohoria Tribeč. Pre zhruba 800 obyvateľov ušijú rúška dve šikovné obyvateľky. Na neľahkú úlohu sa podujali po dohovore so starostkou obce Alžbetou Patayovou.

Pomáhajú si, ako vedia. V dnešnej dobe sú najväčšími hrdinami zdravotníci a ženy so šikovnými rukami.

„Všade sa hovorí o tom, že rúška chýbajú. Pre mňa je dôležitý každý občan – mladý aj starší,“ povedala starostka Ladíc. Chrániť by sme sa mali všetci, najmä rizikové skupiny obyvateľov. Starší ľudia často nemajú inú možnosť, ako sa k ochranným pomôckam dostať. Do mesta nechodia, a tak je ich jedinou nádejou práve takáto občianska iniciatíva. „Rúško nemám, ani rodina ku mne z preventívnych dôvodov prísť nemôže. Veľmi sa mu poteším. Ak bude treba, pokojne zaň zaplatím,“ potešila sa dobrej správe seniorka Anna.

„Veľmi rada to urobím. Začala som šiť pre svoju rodinu a susedov, keď ma starostka s takýmto nápadom oslovila, nemohla som odmietnuť. Chrániť by sme sa mali všetci,“ prezradila Martina, jedna zo šikovných Ladičaniek. Mrzí ju však, že sa nájdu ľudia, ktorí jej aktivitu vnímajú ako biznis: „Šitiu rúšok obetujem svoj čas, materiál aj energie. Takéto reči si naozaj nezaslúžime.“

Keďže je rúšok veľa a prác okolo nich tiež, ich výrobu obmedzili len na obec. Praniu, strihaniu, žehleniu aj samotnému šitiu venujú väčšinu dňa.

„Moja dcéra sa lieči na cystickú fibrózu, aj preto som sa rozhodla vyrábať rúška. Chcem ochrániť seba, svoju rodinu, ale aj pomôcť ľuďom, ktorí sa už k rúškam dostať nevedia a nemá im ich ani kto ušiť,“ ozrejmila svoju motivácia šikovná Ladičanka Helena. Ako krajčírka má doma vlastný materiál, avšak bez pomoci dobrých ľudí by to nešlo. „Kto mohol, priniesol mi gumičky aj látku. Pre obec však šijeme z materiálov, ktorý nám dodá starostka,“ doplnila Helena.

Rúška určené na opakované nosenie je dôležité po každom použití oprať.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password