Rozhodnutie uchádzať sa o titul je zrejme riskantné

Môže nám účasť a výhra titulu Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK) spôsobiť problémy? Poslanci si myslia svoje.

Na 17. mimoriadnom zasadnutí Mestskej rady sa schválil návrh kandidovať na EHMK. Táto výzva však nebude ľahká. Primátor Nitry argumentuje tým, že zmenu chcú samotní obyvatelia mesta: „Robili sme prieskum u stovky respondentov. Odpoveď bola jasná, v Nitre nám chýba kultúrna infraštruktúra, kultúrne centrá. Berieme to ako obrovskú výzvu posunúť naše mesto dopredu,“ odpovedá Marek Hattas, primátor mesta Nitry.

Zdroj: Mesto Nitra

Ako sa však ukázalo anketa a jej výsledky neboli známe každému: „Keď vám niekto povie, že v meste bola urobená anketa a ľudia to chcú, no v materiáloch nie je o ankete – o jej výsledkoch, žiadna zmienka, tak prepáčte,“ zamýšľa sa Štefan Štefek, poslanec MsZ v Nitre. Poslanca Štefeka taktiež podľa jeho slov trápi udržateľnosť projektov, ako je napríklad aj Kreatívne centrum: „Nemáme vyhodnotený ani záverečný účet za rok 2019 a púšťame sa do ďalších projektov, ktoré v podstate nie sú nejak ekonomicky podložené. Historicky tomuto mestu titul určite patrí. Rozumiem, že súčasné vedenie mesta vyšlo z nejakého kultúrneho stánku a možno preto je to pre nich priorita.“

Kandidatúra je však schválená a jej prvá fáza tiež. „50-tisíc eur je prípravná fáza. Potom nasleduje druhá fáza – podrobnejšie projekty, kde je náklad okolo 200-tisíc eur. V prípade úspešnosti by mal byť víťazovi náklad uhradený,“ vysvetľuje Miloš Dovičovič, poslanec MsZ v Nitre.

Len pre pripomenutie uvádzame, že naše mesto kandidovalo na EHMK už v roku 2008 a v roku 2013, no márne. „Mesto na to vyčlenilo 5 miliónov SK, z ktorých sa 4 milióny minuli na prípravu. Bol to vklad do neúspešného projektu. Jediným úspechom bolo, že milión sa nestihol minúť na prípravu a za ten milión máme dnes v mestskej hale mobilné pódium a 900 stoličiek,“ spomína Miloš Dovičovič.

Primátor si však stojí za svojimi rozhodnutiami a pripomína, že Nitra sa rokmi zmenila a potrebuje rásť, kultúrne: „Mesto Nitra je progresívne rastúce mesto, máme tu nové výzvy,“ vyhlasuje Marek Hattas. Ďalej dodáva, že: „Naše mesto sa nám zmenilo od toho momentu, ako k nám prišiel Jaguar Land Rover, beriem to ako taký bod zlomu, kedy sa môžeme pohnúť, hlavne v kultúrnej infraštruktúre. Potrebujeme, aby nám tu zostali ľudia, ktorí pôsobia v kreatívnom priemysle. Je čas na prebudenie.“

V prípade, že Nitra zvíťazí, dočkáme sa nie malej finančnej odmeny.

„To už sú sumy v desiatkach miliónov eur, ktoré by malo dostať mesto ako príspevok, ale neviem akú čiastku by muselo mesto investovať z vlastných prostriedkov,“ dodáva Miloš Dovičovič.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password