Rokovali o zmenách Územného plánu mesta

Útvar hlavného architekta a výbor mestskej časti Staré mesto pripravili stretnutie s účelom prerokovania Územného plánu centrálnej mestskej zóny.

Na radnici sa rokovalo o požiadavkách k zmenám Územného plánu Centrálnej mestskej zóny Nitry. Témou diskusie bola, okrem chýbajúcej zelene a tieňa v meste, možnosť vybudovať rozsiahly terminál, ktorý by obyvateľom aj návštevníkom mesta umožnil prestúpiť z jednej formy dopravy do druhej.

Vedľa zrekonštruovanej autobusovej stanice by tak mohol vzniknúť nový komplex.

„V jednej hale prestúpiť z jednej formy dopravy do druhej, pohodlne počkať, niečo si kúpiť, čítať knihu, kúpiť kávu, kvety, najesť sa a počkať na taxi alebo autobus. V takejto forme by sme to chceli mať,“ objasnil plány hlavný architekt mesta Viktor Šabík.

S plánmi vybudovať komplexný terminál bude súvisieť aj rekonštrukcia železničnej stanice.

Pre jej budúcu rekonštrukciu existuje viacero návrhov. Mesto sa prikláňa k ponechaniu jestvujúcej budovy ako pamiatky, ktorá by mohla mať rôzne využitie. „Boli by sme radi, aby tu vyrástla moderná stanica s možnosťou mimovoľného prestupu do priestorov autobusovej stanice,“ vysvetľuje Šabík. Malo by ísť buď o jeden spoločný priestor alebo dve prepojené haly s priľahlými parkovacími priestormi formou parkovacieho domu pre autá.

Témou rokovania bol aj výťah na hradný kopec.

Cieľom je sprístupniť hrad verejnosti aj inou cestou, ako je tá súčasná. Hradný kopec by prístupnejší aj pre hendikepovaných ľudí a atraktívnejší pre turistov. Súčasťou projektu by bol priestor pre návštevníkov s infocentrom, čakárňou a toaletami.

Územný plán centrálnej mestskej zóny bol prijatý ešte v roku 2003. Spoločnosť sa však mení a v súvislosti s tým sa menia aj požiadavky mesta. „Je načase prestať so zmenami a doplnkami a urobiť jeden nový kvalitný územný plán, ktorý odstráni mnohé nedostatky. On má svoje kvality, ale má aj mnohé úskalia, na ktoré teraz narážame,“ dodal Šabík.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password