Rodičia svoje predčasne narodené deti uvidia prostredníctvom fotografie

Viete si predstaviť, že máte predčasniatko, ktoré navštevujete iba na špecializovanom oddelení? V dôsledku rozširovania ochorenia Covid-19 sú návštevy na neonatologických oddelaniach zakázané.

autor foto: Stanislav Szenczi

V dôsledku pandémie nového vírusu COVID-19 platia striktné pravidlá na celom Slovensku, ktoré zahŕňajú aj celoplošný zákaz návštev v nemocniciach. Táto „stopka“ zasiahla aj tých najzraniteľnejších – predčasniatka, ktoré na špecializovaných pracoviskách (JVSN a JRSN) zotrvávajú dlhé týždne a mesiace, kým si ich rodičia môžu vziať domov.  

Prítomnosť rodičov pri bábätku  v inkubátore je na týchto oddeleniach spojená aj za bežných okolností s vysokými hygienickými opatreniam, aby sa predišlo infekciám novorodencov.

Vzájomný kontakt je pre dieťa, ako aj rodiča, veľmi významná chvíľa, kedy sa mama aj otec svojmu bojovníkovi prihovárajú, stimulujú ho, či už dotykom, vzájomnou blízkosťou alebo  kontaktom koža na kožu. Z dôvodu šíriacej sa epidémie a  riziku nákazy pre predčasne narodené deti, ale i ošetrujúci  personál neonatologických oddelení, ktorého je aj tu nedostatok, bol dočasne obmedzený priamy kontakt rodičov s deťmi. 

Pracoviská preto prichádzajú s iniciatívou, ako rodičom 
zabezpečiť aspoň virtuálny kontakt s ich dieťatkom – pravidelne dostanú fotografiu a správu od dieťatka prostredníctvom zdravotníkov.

autor foto: Stanislav Szenczi

To, že na týchto oddeleniach pracujú úžasní a skvelí ľudia, je všeobecne známe a dokázali to už veľakrát.  Aj teraz prichádzajú s iniciatívou virtuálneho kontaktu rodiča s dieťatkom. Personál bábätko odfotí a fotografiu s aktuálnymi informáciami pošle mailom rodičom, ktorí o to požiadajú. Zaslaním emailu rodič zároveň dáva súhlas s vyhotovením fotografie.

„Podnet vzišiel od našej sestričky Vlaďky, ktorá  mala na našom oddelení hospitalizované dieťatko z rodiny. Rodičom posielala na ich žiadosť videá a fotografie. Tak sa zrodila myšlienka pomôcť aj ostatným rodičom, ktorí nemôžu byť v týchto dňoch so svojim dieťatkom,“ hovorí Katarína Maťašová, primárka Neonatologickej kliniky UN v Martine. „Odozva je úžasná, rodičia sú šťastní a to nás teší ešte viac. Som veľmi rada, že sme touto myšlienkou  inšpirovali aj iné pracoviská,“ doplnila primárka. 

autor foto: Stanislav Szenczi

To, čo je pre väčšinu mamičiek po „normálnom pôrode“  úplne prirodzené – privinúť si svoje bábätko do náručia a byť s ním o tri dni doma – je pre nás, rodičov predčasne narodených detí, nemožné. Jediný kontakt s bábätkom máme len cez inkubátor počas návštevných hodín a aj o to sme v týchto dňoch prišli, preto som nesmierne vďačná za každú fotografiu mojej maličkej dcérky a informáciu, ako sa jej darí, ako sa mala počas dňa,“ povedala mladá mamička Eva, ktorej dcérka sa narodila v 31. týždni tehotenstva. 

Iniciatívu podporuje aj OZ Malíček, ktoré aj v týchto náročných dňoch pomáha rodičom predčasne narodených detí. „Naše veľké ďakujem patrí všetkým zdravotníkom a pomocnému personálu na týchto oddeleniach. Vážime si každú aktivitu pre deti a ich rodičov, ktorá podporuje ich vzájomné puto napriek neľahkej dobe,“ povedala k tejto iniciatíve, ktorá nemohla zostať nepovšimnutá, predsedníčka občianskeho združenia Ľubica Kaiserová. Ako dodala, v súčasnosti sú do nej zapojené okrem Neonatologickej kliniky v Martine ďalšie tri kliniky – Novorodenecká klinika v M. Rusnáka v Bratislave Petržalke, Neonatologická klinika v Banskej Bystrici a Oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice v Prešove. „Veríme, že táto mimoriadna situácia nepotrvá dlho a rodičom bude znovu umožnený plnohodnotný kontakt so svojim dieťatkom,“ dopĺňa Ľubica Kaiserová.

Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 11. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva.

OZ Malíček

Občianske združenie Malíček už deväť rokov poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku. Malíček vznikol z iniciatívy rodičov s podobnými skúsenosťami s predčasným narodením dieťaťa. Ľubica Kaiserová z občianskeho združenia Malíček, ktorá je zároveň aj staničnou sestrou na oddelení s predčasne narodenými deťmi: „Malíček svojimi aktivitami zvyšuje osvetu o problematike predčasne narodených detí a poskytuje cenné  praktické informácie a podporu rodičom. Naším poslaním je byť mostom medzi rodinou a nemocnicou.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password