Reorganizácia dopravy smerom z Klokočiny cestujúcich prekvapila

Problémom bolo najmä to, že cestujúci o reorganizácii dopredu neboli informovaní. Zmenu v dopravu si vodiči všimli často až na poslednú chvíľu.

Dopravná situácia pri čerpacej stanici na križovatke Braneckého prešla pred niekoľkými dňami zmenami. Najprv bolo premaľované vodorovné značenie, zvislé pribudlo o dva dni neskôr.

Podľa dopravného analytika Andreja Sitkeya bolo v minulosti pri zásadnej zmene dopravy zvykom, že účastníci premávky sú o tom informovaní.

Reorganizáciou bolo dopravné značenie zmenené na asi dvesto metroch, pričom vznikol nesúlad medzi vodorovným a zvislým značením. Podľa dopravného analytika bolo treba vymeniť a osadiť len pár dopravných značiek.

„Predtým, ako idem robiť nejaký zmenu vodorovného značenia, pripravím si k tomu to zvislé, prípadne ho osadím a zakryjem. A potom, keď vyznačím vodorovné značenie, tak odokryjem zvislé značky a môže to fungovať tak, ako má,“ vyjadril sa pre TV Nitrička Andrej Sitkey.

Podľa nitrianskej radnice je pravda, že niektorých vodičov to mohlo zaskočiť.

Poradca pre komunikáciu mestského úradu Henrich Varga vysvetlil, že firma vyznačila najskôr nové vodorovné značenie a až potom vymieňala zvislé. Vodiči sa mali primárne riadiť vodorovným značením, ktoré je nadradené zvislému. „Je pravda, že u menej skúsených vodičov mohol tento rozdiel vyvolať zmätok,“ dodal Varga.

Andrej Sitkey hovorí, že komisii pre mestskú mobilitu neboli predložené argumenty, prečo by sa doprava smerom z Klokočiny mala takýmto spôsobom zmeniť: „Diskusia o tomto návrhu bola minimálna“.

Mesto pre trvalú udržateľnosť dopravy považuje za dôležité podporovať verejnú hromadnú dopravu, preto bol pruh vyhradený pre mestskú hromadnú dopravu.

Počas školského roka sa aj v týchto miestach zdržiavali autobusy, ktoré tu s desiatkami cestujúcich čakali v jazdnom pruhu, kým pred nimi stáli autá, ktoré sa snažili preradiť. „Po novom nebude dochádzať k preraďovaniu osobných vozidiel v neprehľadnej pravotočivej zákrute, ale skôr na prehľadnej rovinke v priestore od cintorína,“ uviedol Henrich Varga.

Budovanie bus pruhov pre podporu hromadnej dopravy prikazuje plán udržateľnej mobility. Mesto dodáva, že z tohto dôvodu sa v budúcnosti budú vykonávať podobné opatrenia na všetkých miestach, kde to bude technicky možné.

Televízia Nitrička

Forgot Password