Rekonštrukcia Župného domu je zastavená: Úradníci sa nesťahujú

Krajskí poslanci schválili predĺženie nájomnej zmluvy kancelárskych priestorov na Rázusovej ulici. Zamestnanci sa zatiaľ sťahovať nebudú.

Zamestnanci Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja sídlia v Nitre na troch miestach. Niektorí v priestoroch Župného domu, iní na Kupeckej a Rázusovej ulici. Krajský úrad si kancelárske priestory na Rázusovej prenajíma od roku 2012 a ročný nájom dosahuje výšku viac ako 132-tisíc eur.

Úrad NSK predpokladal, že po ukončení rekonštrukčných prác Župného domu, sa sem presťahujú aj zamestnanci, ktorí v súčasnosti pôsobia na Rázusovej.

Kancelárske priestory na Rázusovej ulici

Rekonštrukcia Župného domu sa, ale postupne predlžuje, a preto bolo potrebné predĺžiť tiež nájomnú zmluvu, ktorá končí tento rok. Návrhom na predĺženie sa zaoberalo aj októbrové zastupiteľstvo NSK. „Októbrové zastupiteľstvo NSK schválilo predĺženie nájmu do 31. decembra 2020, medzi spoločnosťou TBN a NSK,“ povedala hovorkyňa predsedu NSK, Oľga Prekopová. Niektorí poslanci sa s rozhodnutím nestotožnili. „Nie som s tým vôbec spokojný. Jednoducho sme za to museli hlasovať, pretože úradníci by museli ísť na ulicu,“ vyjadril sa Ján Vančo, poslanec NSK.

Rekonštrukciu a prípadné sťahovanie komplikuje ďalší problém.

Župný dom

„30. septembra 2019 Úrad NSK dostal od spoločnosti SimKor – zhotoviteľa rekonštrukčných prác na Župnom dome, odstúpenie od zmluvy o dielo,“ vysvetľuje hovorkyňa predsedu NSK. Poslanci kritizujú aj vedenie kraja, za to, že niekoľko rokov nedokáže zabezpečiť riadne sídlo. „Problém je v tom, že od roku 2005 sa tomuto nikto nevenuje od srdca. Aj teraz máme vedie NSK a sú tu ľudia, ktorí nie sú z Nitry, ktorí necítia s Nitrou. Tu je krajské mesto, tu je sídlo župy. Mali by sme to riešiť, aby aj úradníci, aj ľudia vedeli, kam majú chodiť,“ dodal krajský poslanec Ján Vančo. Župný dom, ako národná kultúrna pamiatka, aktuálne prechádza výraznou rekonštrukciou. Kedy sa rozhodne o definitívnom sídle úradníkov zostáva preto zatiaľ otázne. Tému v reportáži pre spravodajstvo TV Nitrička spracoval redaktor Silvester Roštár.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password