Boj s vizuálnym smogom v Nitre pokračuje

Z centra Nitry bola odstránená ďalšia reklamná stavba. Proces odstraňovania často trvá roky.

Odstránená reklama pri OD Tesco (zdroj: FB mesto Nitra)

Mesto Nitra zo svojho územia ročne odstráni približne 100 reklamných stavieb. Za zdĺhavým odstránením často stoja prieťahy s reklamnými firmami. K odstráneniu bigboardu na Chrenovskej ulici došlo v lete 2019 po takmer troch rokoch rôznych odvolávaní. „Reklamné agentúry neodstraňujú tieto reklamné stavby, lebo neuznávajú našu záväznú časť územného plánu, oni tvrdia, že územným plánom sa reklamy nedajú regulovať. My máme niekoľko vyjadrení aj priamo z ministerstva a z okresného úradu, že územným plánom sa dajú regulovať reklamné stavby,“ uviedol Anton Kondrla, referent urbanizmu a architektúry mesta Nitry v roku 2019, kedy sa podarilo odstrániť 130 reklamných stavieb, rok predtým to bolo 113 reklám. Mesto sa snaží reklamný smog minimalizovať, preto nové reklamné stavby povoľuje len v malej miere.

Minulý rok v lete bola odstránená reklamná plocha pri hypermarkete na Bratislavskej ulici. Celý proces vtedy trval dva a pol roka, keďže vlastník využil všetky právne prostriedky, aby obrovský reklamný pútač nemusel dať dole. Dávnejšie boli z dôvodu nelegálnej reklamy odstránené aj hodiny pri mestskej tržnici. Aj s ohľadom na reakcie ľudí sa hodiny v zmenenej podobe pri tržnicu vrátili, no už bez reklamy.

foto: TV Nitrička

„Boj s vizuálnym smogom pokračuje,“ uviedlo dnes mesto Nitra na sociálnej sieti k odstraňovaniu ďalšej spornej reklamnej stavby pri bývalom Obchodnom dome Tesco.

V centre Nitry na rohu Štúrovej ulice a Štefánikovej triedy teda z mestského pozemku ubudla ďalšia reklamná plocha, ktorá rozptyľovala najmä vodičov. Veľkoplošnú obrazovku napokon po komunikácii s mestom Nitra na vlastné náklady odstránil jej majiteľ. „V meste máme takmer 70 billboardov v súkromnom vlastníctve, ktorým nebola predĺžená doba trvania z dôvodu rozporu so záväznou časťou Územného plánu mesta Nitra,“ informovala dnes nitrianska radnica.

Televízia Nitrička

Forgot Password