Reflexné prvky zachraňujú životy

Dni sú krátke. Slnko vychádza po siedmej hodine a zapadá skoro, už okolo štvrtej popoludní. Tma je nebezpečná najmä na cestách, a to pre vodičov aj chodcov.

Cesta domov sa zmenila na boj o život pre 41 ročného muža z Dvorov nad Žitavou. Pred Vianocami kráčal vo večerných hodinách z Nových Zámkov po ceste prvej triedy. „Vodič Opla ho zbadal v poslednej chvíli a zrážke už nedokázal zabrániť. Chodec bol s ťažkými zraneniami prevezený do nemocnice,“ spresnila Polícia Slovenskej republiky.

Polícia okolnosti a mieru zavinenia zrážky vyšetruje ako prečin ublíženia na zdraví.

Na absenciu reflexných prvkov doplatila aj 61 ročná žena zo Šiah. O život prišla na priechode pre chodcov. „Vodič Fiatu Punto ju spozoroval v poslednej chvíli a aj napriek intenzívnemu brzdeniu už nedokázal zrážke zabrániť. Chodkyňa po prevoze do nemocnice utŕženým zraneniam podľahla,“ informovala Polícia SR. Okolnosti a miera zavinenia tejto tragédie sa vyšetruje ako prečin usmrtenia.

Zdroj: Polícia SR

Viac času zareagovať mal vodič v obci Štitáre. „Snažil som sa na úzkej ceste čo najviac vyhnúť protiidúcemu autu, keď som zrazu pri krajnici zbadal ženu oblečenú v čiernom. Nechýbalo veľa a mohlo sa stať nešťastie,“ opísal svoju skúsenosť 30 ročný šofér.

Polícia už pristúpila k pokutovaniu chodcov pohybujúcich sa za zníženej viditeľnosti mimo obce bez reflexných prvkov. Podľa zákona hrozí za tento priestupok pokuta až 50 eur.

Reflexný pásik, nálepka alebo vesta sú finančne nenáročné a veľmi účinné riešenia. Polícia pritom neustále apeluje na zodpovednosť chodcov a dôležitosť nosenia reflexných prvkov aj v obciach. „Akýkoľvek ich odraz vo svetlách prichádzajúcich áut vodičov dostatočne upozorňuje na pohyb chodca,“ prízvukujú policajti.

Zdroj: Polícia SR

Zodpovedné správanie na cestách by malo byť samozrejmosťou nielen pre vodičov, ale aj pre chodcov. Tme sa treba prispôsobiť a chodec na ceste by mal byť viditeľne označený reflexnými prvkami. Obzvlášť nebezpečné je tmavé oblečenie.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password