Reflexné prvky vám môžu zachrániť život

Chodci, cyklisti i vodiči by v tomto ročnom období mali zvýšiť pozornosť na cestách.

Ilustračný obrázok: pinterest.com

Hmla, sychravé počasie a skoré západy slnka sa môžu neraz podpísať pod vznik dopravnej nehody. Vďaka reflexným vestám, pásikom či nálepkám vás dokážu šoféri zaregistrovať už vo vzdialenosti 200 metrov.

Chodci, ktorí majú vo zvyku chodiť po krajnici po zotmení a naviac v tmavom oblečení, sa neraz stávajú ľahkými obeťami dopravných nehôd. Polícia upozorňuje na skutočnosť, že predvídanie vodičov v zlom počasí a za nízkej viditeľnosti je veľmi oslabené, preto by sa mal každý účastník cestnej premávky snažiť podobnej situácii predchádzať.

Používanie reflexných prvkov dokáže znížiť úmrtnosť chodcov na cestách až o 50%.

„Zo zákona vyplýva, že chodec za zníženej viditeľnosti mimo obce idúci po krajnici alebo po okraji vozovky musí mať na sebe umiestnené reflexné prvky alebo reflexný bezpečnostný odev. To isté platí aj pre cyklistu. Cyklista mladší ako 15 rokov je povinný mať prilbu a táto povinnosť platí aj na prepravované osoby,“ informovala Lenka Mareková z mestského úradu.

Polícia Slovenskej republiky zas upozorňuje na chodcov – zberačov orechov, ktorí neraz ohrozujú nie len seba, ale i ostatných účastníkov premávky. „Zahľadení do zeme a schopní vrhnúť sa za každým orieškom hoci aj pod auto, tak ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Vodiči tak často prechádzajúc popri nich šliapu na brzdy a zbystrujú pozornosť, pretože nejedného z nich zbadajú v poslednej chvíli,“ informovala Polícia SR na svojej stránke.

Zdroj: exiaoke.com

Ako používať reflexné ochranné prvky?

  • vyberte si reflexný prvok, ktorý vám bude vyhovovať – pásku, vestu, popruh, reflexné ozdoby či osvetlenie na tašky, čiapky, prilby a pod.
  • cyklistom vo zviditeľnení veľmi pomáha i blikajúce svetlo
  • reflexný prvok umiestnite tak, aby bol dobre viditeľný a nebol zakrytý iným oblečením, alebo batožinou
  • použiť môžete viacero reflexných prvkov – jeden môžete umiestniť na telo, napríklad na rameno, alebo nohu a druhý napríklad na tašku, palicu či bicykel
  • niektorí výrobcovia vyrábajú tašky alebo oblečenie, so zabudovanými reflexnými prvkami

Televízia Nitrička

Forgot Password