Radnica chce bezplatne zverejňovať otvorené dáta o fungovaní mesta

Mesto Nitra bude spolupracovať s občianskym združením (OZ) Alvaria v oblasti otvorených dát. Návrh spoločného memoranda už na septembrovom rokovaní odsúhlasili aj mestskí poslanci.

Podľa slov primátora Mareka Hattasa sa Nitra snaží postupne zverejňovať takzvané otvorené dáta, ktorými disponuje mesto a ktoré môžu byť užitočné pre jednotlivcov, firmy či odbornú verejnosť. „Okrem štatistických údajov sú to aj výstupy z rôznych meračov a služieb, z oblastí dopravy alebo životného prostredia. Možnosti ich využitia sú rozsiahle, od parkovania cez efektívnejšie využívanie mestských zdieľaných bicyklov a kolobežiek až po rôzne iné, ktoré môžu zvýšiť komfort občanom mesta a jeho návštevníkom,“ vysvetlil primátor.

Údaje budú zverejňované bez obmedzení a zdarma.

foto: NH

Mesto plánuje tieto informácie zverejňovať na portáli Open data, kde budú dostupné bezplatne a ktokoľvek ich môže využívať na rôzne nekomerčné aj komerčné účely, tvorbu aplikácií, koncepcií či analýz.

„Pri tomto procese spolupracujeme s OZ Alvaria, ktoré rieši agendu otvorených dát na Slovensku. Združenie okrem iného pripravuje v spolupráci s ostatnými mestami na Slovensku aj Návrh open data publikačného minima pre samosprávy,“ uviedol Hattas.

Radnica už spoločne s OZ Alvaria začala pripravovať spustenie otvorených dát aj v meste Nitra.

„Spravilo sa aj školenie o otvorených dátach pre zamestnancov mestského úradu, na ktorom sme si stanovili ďalšie ciele. Cieľom memoranda je prostredníctvom vytvorenia takzvanej Open data siete vytvoriť priestor na vzájomnú výmenu skúseností medzi samosprávami, firmami, akademickou obcou na tému otvorené dáta a pomoc pri ich zverejňovaní či spracovávaní,“ dodal Hattas.

foto ilustračné (zdroj: pixabay.com)

Televízia Nitrička

Forgot Password