Psychológovia riešia strach z COVID-19 i z konfliktu na Ukrajine

V objekte polyfunkčnej budovy v blízkosti Fakultnej nemocnice v Nitre začalo fungovať nové pracovisko ambulancie klinickej psychológie a psychoterapie.

Ambulancia sa presťahovala z pracoviska na sídlisku Klokočina, kde už priestorovo nevyhovovala. „Krivka nových pacientov išla významne smerom nahor. Mali sme veľa pacientov, no očakávame, že intenzívny nárast ešte len príde. Čakacia doba na prvovyšetrenie je približne tri mesiace, a to pracujeme od rána od siedmej až do večera,“ tvrdí psychologička Marta Zaťková.

V minulosti psychológov navštevovali najmä ľudia v produktívnom veku. Dnes to už však neplatí.

Pomoc vyhľadávajú dospelí i deti. Hovoria o neistote, strate zmyslu života či neužitočnosti. „Denne máme u nás na recepcii približne 30 až 35 telefonátov. Problémom bol a je nový koronavírus, pridáva sa k tomu situácia na Ukrajine. Pandémia priniesla neistotu, no najmä strach,“ konštatovala Zaťková. Rúška a respirátory priniesli nielen ochranu pred vírusom, no aj stratégiu skrývania si tváre. Ochrana tváre dáva niektorým ľuďom pocit istoty, ktorí chcú ostať izolovaní.

Najviac diskutovanou témou posledných dní je vojenský konflikt na Ukrajine. Podľa odborníčky sú najviac ohrození mladí ľudia s dobrou intelektovou kapacitou.

„Najohrozenejší sú stredoškoláci a gymnazisti. Mladí ľudia sú múdri a uvedomujú si zložitosť tohto konfliktu. Život majú pred sebou a radi by ho zmenili. Vnímajú realitu omnoho citlivejšie ako dospelí,“ konštatuje Zaťková. Konflikt na Ukrajine podľa jej slov prinesie po pandémii ďalšiu prácu pre psychológov.

Televízia Nitrička

Forgot Password