Psychické poruchy: Syndróm explodujúcej hlavy

Vznik a príčiny bizarnej poruchy trápia nejedného odborníka.

Syndróm explodujúcej alebo vybuchujúcej hlavy (SEH) spôsobuje bludné zvuky v hlave pripomínajúce explóziu, úder blesku, výstrel z pištole a iné. Tieto zvuky prichádzajú z ničoho nič najmä pred zaspávaním. Pacienti uvádzajú aj príznaky ako svalové zášklby, zvýšenú srdcovú frekvenciu, pocit strachu či úzkosti. Choroba postihuje, podľa dostupných informácií, ženy nad 50 rokov alebo študentov vysokých škôl. Je nutné poznamenať, že podľa zistení, väčšina ľudí trpiacich týmto syndrómom nevyhľadá pomoc odborníkov, preto nie je s istotou možné určiť, u koho a kedy presne sa toto ochorenie vyskytuje.

Príčiny syndrómu explodujúcej hlavy nie sú úplne pochopené. Niektorí vedci sa domnievajú, že ide o neurologický problém, zatiaľ čo iní si myslia, že ochorenie súvisí s klinickým strachom a úzkosťou,“ uvádza rehabilitace.info. Iné teórie špekulujú o postihnutí spánkového laloku, ušnej dysfunkcii, ďalšie sa zameriavajú na poruchy hlbokého spánku či na stres v živote.

Syndróm sa zatiaľ kategorizuje do skupiny stavov parasomnie – poruchy sánku.

Pokiaľ sa príznaky potvrdia, môže vás lekár požiadať pacienta o vytvorenie spánkového denníka, kde si bude datovať a uvádzať spozorované príznaky. V niektorých prípadoch sa odporúča aj vyšetrenie v spánkovom laboratóriu, kde je možné sledovať neurologickú aktivitu, ktorá by mohla určiť príčinu problému.

Na ochorenie doposiaľ neexistuje liek, no netreba podliehať zúfalstvu. Syndróm nebýva zdraviu škodlivý, no určite znižuje kvalitu života, preto ak máte podozrenie, že ním trpíte, vyhľadajte odborníka. „Neexistuje žiadna štandardná liečba syndrómu explodujúcej hlavy. Váš liečebný plán bude závisieť od vášho veku, ďalších príznakov a miere, v akej vaše príznaky ovplyvňujú váš život,“ dodáva rehabilitace.info.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password