Psychické poruchy: Syndróm Alice v krajne zázrakov

Príbeh Lewisa Carolla Alica v krajine zázrakov inšpiroval názov choroby, ktorá údajne postihla aj samotného autora svetoznámeho diela.

Ide o neurologický syndróm, ktorý ako prvý definoval anglický psychiater John Todd v roku 1955. V tomto prípade ide o to, že postihnutá osoba má skreslené vnímanie času a priestoru. Pacienti často popisujú, že vidia rôzne objekty nadrozmerne veľké alebo neprimerane malé. Príkladom môže byť človek, ktorý sa bojí nastúpiť do výťahu, lebo sa mu zdá byť primalý a stiesnený a má pocit, že by sa doň nevošiel, alebo by sa v ňom zadusil.

Tento stav sa niekedy označuje aj slovným spojením „liliputánske halucinácie“, ktoré zas vychádzajú z diela Gulliverove cesty. „Stav, známy tiež ako Liliputov pohľad, môže ovplyvniť aj sluch, hmat a vnímanie vlastného tela. Syndróm je spojený s migrénovými bolesťami hlavy,“ vysvetľuje portál tvojezdravie.sk.

Tento syndróm je skutočne vzácny. Lekári tvrdia, že ho môžu spôsobovať vírusové infekcie, epilepsia, migréna alebo mozgový nádor. Ochorením údajne trpel aj samotný Lewis Caroll, ktorý sa počas svojho života trápil častými migrénami. Je možné, že pasáže, kde sa Alica zmenší alebo nadrozmerne zväčší, sú inšpirované práve zážitkami autora, ktoré boli spôsobené touto chorobou.

Niektorí pacienti trpiaci týmto syndrómom majú okrem spomínaných príznakov aj zážitky spojené s deformáciou ich tela, pocitom nezraniteľnosti alebo paranojou. Všetky tieto symptómy môžu mať častokrát katastrofálne následky. Postihnutý sa pre zlé vnímanie priestoru môže ocitnúť v nebezpečných situáciách. Predstavte si, že sa na vás rúti auto a vám sa zdá, že nie je väčšie ako vaša dlaň.

Faktom zostáva, že veda si zatiaľ nedokáže s daným ochorením poradiť. Napriek tomu je pri podozrení na túto chorobu nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Zdroj foto: Pixabay

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password