Psychické poruchy: Bulímia

Závažná porucha príjmu potravy je život ohrozujúce ochorenie.

Táto psychická choroba je charakteristická prejedaním sa a následným úmyselným vyvracaním potravy. Postihnutá osoba tak robí, pretože chce dosiahnuť extrémne nízku telesnú hmotnosť. Nie je novinkou, že na zníženie hmotnosti využíva aj nadmerné množstvá preháňadiel alebo extrémne cvičenie. Podľa odborníkov je vznik tohto ochorenia psychického rázu. Osoba vníma seba samého skreslene – časté sú pocity menejcennosti, nespokojnosti spojené s hmotnosťou a výzorom tela. Vedci však skúmajú aj možnosti genetickej predispozície, keďže sa toto ochorenie vyskytuje častejšie v rodinách s psychickými anamnézami.

Podľa štúdií postihuje bulímia zväčša dospievajúcu populáciu, častejšie sa vyskytuje u žien, no výnimkou nie je ani bulímia u mužov.

Príznaky tejto poruchy sú neustály pocit nespokojnosti so svojím telom/hmotnosťou, nadmerné prejedanie sa, ktoré neskôr nahradí prísna diéta, vyvrátenie prijatej potravy. V neskorších štádiách bývajú viditeľné zreteľné zmeny vo výzore človeka, keďže táto choroba vedie k celkovému rozvratu metabolizmu. Mnoho žien uvádzalo okrem poklesu hmotnosti aj stratu menštruácie, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, nezdravo bledá pokožka a iné.

Podľa portálu lekár.sk existuje prevencia, ktorá by mohla zabrániť vzniku ochorenia. Odborníci odporúčajú rodičom viesť svoje deti k zdravému stravovaniu, pohybu a k úcte k sebe samému.
Svoje zážitky s touto chorobou opísala vo videu na Youtube.com aj Sabina: „Diéty na mňa nezaberali, preto som prestala jesť. Z toho dôvodu do mňa obaja rodičia začali pchať jedlo „násilím“ – kázali mi sedieť za stolom, kým všetko nezjem, čo bol dôvod, prečo som začala zvracať. Keď som jedlo zjedla, mala som z toho hrozne zlý pocit, preto som ho išla na záchod vyvrátiť. Toto obdobie trvalo pomerne dlho – mávala som napríklad mesiac, kedy som 4 z 5 jedál denne vyvrátila. Ďalší mesiac som si sama pre seba hovorila, že takto ďalej pokračovať nemôžem, tak som prestala zvracať. Akonáhle som však znova nabrala váhu, vrátila som sa na začiatok,“ opisuje svoje zážitky Sabina. Celý rozhovor môžete nájsť tu.

Dôležitým faktorom pri tejto chorobe je fakt, že si ju väčšinou všimnú rodinní príslušníci, ktorí poskytnú podnet na liečenie – pacienti, naopak, svoju chorobu odmietajú prijať, nevedia, že majú problém. Ako píše portál lekár.sk, liečba poruchy príjmu potravy, do ktorej sa zaraďuje aj bulímia, je veľmi komplexná. Pre jej úspešné prekonanie je nutná spolupráca viacerých odborníkov, ale aj rodiny či blízkych. Dostupné zdroje uvádzajú ako prvé navrátiť správne fungovanie metabolizmu, neskôr nasleduje kombinácia psychoterapie a liečiv.

Liečba tohto ochorenia je náročná a zdĺhavá, no možná. Dôležité je vyhľadať odbornú pomoc.

Bulímia môže prejsť aj do anorexie, ktorá je známa odmietaním potravy a môže tak isto skončiť smrťou pacienta.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password