Prvý októbrový týždeň bude patriť Divadelnej Nitre

Presahy budú témou 30. ročníka festivalu a budú prítomné nie len v hlavnom, ale aj v bohatom sprievodnom programe. Počas šiestich festivalových dní – od 1. do 6. októbra ponúkne divadlo, rozhovory, koncerty, program pre deti, standupy či komentované prehliadky.

Medzinárodný festival Divadelná Nitra už tri desaťročia reaguje na to, čo sa deje okolo nás v súčasnom svete. Téma je hlavnou súčasťou festivalu od jeho začiatkov a tohtoročnou témou sa stali presahy. Aj tento rok čaká na fanúšikov divadelného umenia 10 významných inscenácií. Ich výber je pestrý, avšak každé dielo v sebe nesie skrytú tému presahov, i keď každé sa na ňu pozerá z iného uhla.

Presahy ako činy, ktoré zmazávajú hranice medzi ľuďmi, kultúrami či komunitami. Prepojenie medzi životom a smrťou, medzi minulosťou a prítomnosťou, presahy ako mix žánrov a druhov.

Medzi inscenáciami Divadelnej Nitry 2021 sa objavia napríklad: Vojna a mier, Drotár, Čepiec, Lebensraum, Borodáč alebo Tri sestry, Očitý svedok a ďalšie. „Sprievodný program je priestorom určeným neprofesionálnemu a študentskému divadlu, lokálnym tvorcom, inštitúciám a partnerom, hudobným skupinám, diskusiám, nedivadelným formám umenia, ale aj množstvu iných aktivít, ktoré oživujú nielen Svätoplukovo námestie v Nitre, ale aj rôzne priestory vo viacerých častiach Nitry,“ približuje dramaturg sprievodného programu Miro Zwiefelhofer.

„Zároveň ho však po druhýkrát organizujeme v špecifickej atmosfére protiepidemických opatrení. Návštevníkom chceme v prvom rade ponúknuť čo najpríjemnejšiu kombináciu diváckeho komfortu, kultúrneho zážitku a bezpečnosti. Pri nastavovaní protipandemických opatrení je, samozrejme, určujúce to, v akom stupni pandemického semafora sa bude náš okres nachádzať,“ dodáva Zwiefelhofer.

Ako už na Divadelnej Nitre býva zvykom, chýbať nebude ani bohatý program pre deti.

Pod názvom „Festival deťom“ prinesie viaceré predstavenia pre najmenších – Smiech je najlepší liek (sobota 2. októbra), Popolvár (sobota 2. októbra), Veľká továreň na slová (utorok 5. októbra) a mnoho iných. „Domáce Staré divadlo Karola Spišáka sa predstaví príbehom o moci slov, svete dospelých a svete detí. V tomto prípade chcem upozorniť, že domovské priestory divadla sú stále v rekonštrukcii, na festivale ho preto budú diváci mať možnosť vidieť špeciálnych v priestoroch Štúdia Divadla Andreja Bagara,“ dodal Zwiefelhofer.

Tridsiaty ročník Divadelnej Nitry sa bude konať v priestoroch Divadla Andreja Bagara v Nitre (vo Veľkej sále aj v Štúdiu), na Svätoplukovom námestí, v priestoroch Zoborského kláštora, v Kultúrnom dome Párovské Háje, vo Vile K, v Synagóge, na Kupeckej ulici, ale aj u ďalších partnerov festivalu (Krajské osvetové stredisko v Nitre, Krajská knižnica Karola Kmeťka v Nitre, Nitrianska galéria, Ponitrianske múzeum, Slovenské poľnohospodárske múzeum v Nitre). 

zdroj foto: NH

Televízia Nitrička

Forgot Password