Prvou premiérou novej divadelnej sezóny v DAB bude inscenácia Pomlčka

V réžii Ivety Ditte Jurčovej vzniká v koprodukcii Divadla Andreja Bagara (DAB) a Horáckého divadla Jihlava pri príležitosti 30. výročia rozpadu Československa.

Ako informovalo nitrianske divadlo, príprava inscenácie sa v týchto dňoch začala v jihlavskom divadle, neskôr sa tvorivý tím presťahuje do Nitry.

Premiéra inscenácie je naplánovaná na 20. októbra v Štúdiu DAB.

Podľa tvorcov je Pomlčka príbehom o rozdelení i rozhodnutí z pozície moci. „Je tiež o bytostnom nezmierení sa s týmto rozhodnutím, o požiari v jednej duši a jednej záhrade, o puknutom srdci a nezmyselnosti hraníc. Dvaja iluzionisti, kabaretiéri či terapeuti v priestore pripomínajúcom televíznu show alebo neurónovú sieť ľudského mozgu prebudia našu kolektívnu československú pamäť, z ktorej sa vynárajú spomienky, krivdy, výčitky, ale aj vízie a výzvy do budúcnosti,“ povedali o inscenácii jej tvorcovia.

V inscenácii Pomlčka nájdu diváci československé vtipy a hity, boje o pomlčku, slovenské televízne pondelky aj české komédie.

„Rozhovory, citácie z novín, odborných publikácií a reportáží zaznamenávajú malé dejiny jednotlivcov a rodín na pozadí historických udalostí. Dokumentujú rozdelenie Československa z pohľadu obyčajných ľudí. Konfrontujú aj vzájomné malicherné spory o tom, kto z nás je racionálnejší a kto zasnívanejší, kto temperamentnejší a kto poriadkumilovnejší, kto je starší a kto mladší brat,“ dopĺňajú tvorcovia.

Inscenácia Pomlčka je súčasťou divadelnej sezóny 2023/2024 v DAB v Nitre. Ústredná téma sezóny Bližšie od nás sa zameriava na tituly, témy a osobnosti z okolitých krajín, ktoré zo Slovenskom susedia. „Spája nás v rôznej miere jazyková príbuznosť, spoločná história a geopolitický vývoj, kultúrne prepojenia, významné osobnosti, tradície, spoločné mentálne východiská aj hodnotová orientácia. V mnohých ohľadoch sa však navzájom nepoznáme,“ popísala tému divadelnej sezóny 2023/2024 dramaturgia DAB.

Zdroj foto: dab.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password