Prvé testovacie kolo skončilo. Čo bude ďalej?

Možnosti obyvateľov závisia od toho, či sa dali otestovať a aký mali výsledok.

Na najbližší týždeň je pripravených viacero scenárov. Vo všeobecnosti však platí, že certifikát s negatívnym výsledkom umožňuje svojim držiteľom od pondelka (2. 11.) voľnejší pohyb. Pozitívni a ľudia bez certifikátu musia ostať v 10-dňovej karanténe.

Uznávané sú výsledky antigénových testov robených počas celoplošného testovania aj výsledky drahších PCR testov vykonaných od 29. októbra.

Mám pozitívny výsledok

Ľudia s pozitívnym výsledkom ostávajú v 10-dňovej karanténe. Pokiaľ sa ju rozhodnú stráviť v domácom prostredí, vzťahuje sa aj na osoby v spoločnej domácnosti. K dispozícii sú i štátne ubytovacie zariadenia, v ktorých možno povinnú izoláciu absolvovať. Ich zoznam je dostupný na stránke somzodpovedny.sk.

O pozitívnom výsledku je potrebné mailom alebo telefonicky informovať svojho lekára. Ak je to potrebné, vystaví PN.

Odporúčané je informovať i osoby, s ktorými bol pozitívne testovaný človek dva dni pred odberom v úzkom kontakte. Aj pre ne následne platí karanténa, a to až do negatívneho výsledku testu.

Na ukončenie karantény nie je potrebný negatívny test.

„Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19,“ informuje rezort obrany a pripomína, že u mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda sa osoba nepovažuje za infekčnú. Takéto osoby sa ale nezúčastňujú druhého testovacieho kola. Ak sa však pozitívne testovaný človek dá urobiť PCR test a jeho výsledok bude negatívny, môže ukončiť karanténu hneď.

Mám negatívny výsledok

Od pondelka 2. novembra začínajú pre negatívne testovaných ľudí platiť voľnejšie pravidlá zákazu vychádzania. Stále však platí zákaz zhromažďovania sa, takže skupinky nad 6 osôb sa nesmú vytvárať ani v prípade, že sú všetci účastníci negatívni.

Čo môžem s negatívnym výsledkom?

  • Pohybovať sa aj mimo svojho okresu.
  • Okrem nákup potravín a drogérie je možné zájsť do ktoréhokoľvek iného obchodu. Povolená je i návšteva kaderníčky či manikérky.
  • Konzumovať jedlo a nápoje na terase reštaurácie či kaviarne (stále však ostávajú v platnosti nariadenia pre gastroprevádzky).
  • Zapáliť sviečky na hroby je od 2. novembra s negatívnym testom povolené.

Certifikát, ktorý dostal človek na odbernom mieste a potvrdzuje negativitu, je potrebné nosiť so sebou.

Slúži v prípade kontroly na preukázanie negatívneho výsledku testu. Pozor, certifikát je akceptovaný len vo svojej pôvodnej podobe – odfotený ani inak zaznamenaný nie je platný. Naopak, na preukázanie negatívneho výsledku PCR testu stačí SMS správa v telefóne.

Testovania som sa nezúčastnil

Pre tých, čo sa nezúčastnili celoplošného testovania, platí zákaz vychádzania. Má však výnimky – môžete ísť nakúpiť potraviny, lieky, hygienické pomôcky, na neodkladné lekárske vyšetrenie, s domácim miláčikom k veterinárovi alebo vyvenčiť psa (nie však viac ako 100 metrov od domu), postarať sa o príbuzného alebo na pohreb. Do výnimiek tiež spadá svadba, krst či kočíkovanie dieťaťa. Možné je i odprevadiť dieťa do školy či škôlky, avšak podľa aktuálneho nariadenia Úradu verejného zdravotníctva je zakázaný vstup do priestorov školského zariadenia tým, ktorí sa nepreukážu negatívnym testom. Povolený od 2. novembra nie je ani pobyt v prírode.

Cesta do práca nie je možná.

Od pondelka 2. novembra (od 5.00) do pondelka 9. novembra (do 1.00) musia všetci zamestnávatelia zakázať vstup na pracoviská a do svojich priestorov tým zamestnancom, ktorí sa nepreukážu negatívnym testom. V opačnom prípade si môžu zamestnávateľ a zamestnanec dohodnúť tzv. home office alebo inú formu práce mimo pracoviska. Vyhlášku, ktorá hovorí o preukazovaní neinfekčnosti, vydal ešte v piatok Úrad verejného zdravotníctva.

Od pondelka môžu negatívny test požadovať aj v obchodoch.

Podobne ako zamestnávatelia, aj prevádzkovatelia zariadení môžu minimálne najbližší týždeň požadovať doklad o negatívnom teste na ochorenie COVID-19. Ak sa osoba nebude môcť preukázať, prevádzkovateľ jej musí vstup zakázať. Výnimka platí len pre osoby, ktoré sa testovania nemuseli zúčastniť (deti do 10 rokov, autisti, onkologickí pacienti…), v tomto prípade je potrebné mať potvrdenie od lekára.

Seniorom nad 65 rokov bolo odporučené dodržať karanténu a nezúčastniť sa na testovaní.

Ak na test napriek tomu išli, platia pre nich pravidlá podľa výsledku. Ak sú pozitívni, ostávajú v izolácii, ak majú negatívny výsledok, platí pre nich uvoľnenie pravidiel. V prípade, že sa otestovať nedali, musia dodržiavať zákaz vychádzania podobne, ako iní ľudia. Ľudia na PN (okrem pandemickej PN) nepatria k výnimkám z testovania a platia pre nich podobné pravidlá ako pre seniorov.

V prípade kontroly musí každý človek vedieť preukázať skutočnosti, ktoré ho zaraďujú do výnimiek z testovania (a vzťahuje sa na nich nich voľný pohyb) alebo predložiť certifikát. Zároveň aj naďalej platí núdzový stav a opatrenia s ním súvisiace, najmä však povinnosť nosiť rúško aj pravidlo R-O-R (rúško-odstup-ruky), zákaz hromadných podujatí a zhromažďovania sa, jedlo zabalené so sebou alebo v exteriéri, uzavreté fitness, wellness, kúpaliská i akvaparky, obchody a nákupné centra – 1 osoba na 15m2, vyhradené hodiny pre seniorov aj dištančné vzdelávanie pre stredné školy a druhý stupeň základných škôl.

Zdroj: somzodpovedny.sk

Foto: ilustračné/pixabay.com/unsplash.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password