Proti Omikronu očkujú aj v nitrianskej fakultnej nemocnici. Od októbra so zmenou

Očkovanie proti variantu Omikron je už dostupné pre väčšinu verejnosti.

Ministerstvo zdravotníctva SR tento mesiac spustilo registráciu na očkovanie vakcínami proti Covid-19 prispôsobenými proti variantu Omikron. „Tieto vakcíny je možné podať iba ako posilňujúce (tzv. booster) dávky,“ zdôraznil rezort zdravotníctva. Určené sú len pre tých, ktorí už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami.

Záujemcovia o adaptované vakcíny sa môžu zaregistrovať cez stránku korona.gov.sk. Podľa kapacít postupne sa otvárajúcich očkovacích centier im systém do konca týždňa pridelí termín očkovania, alebo môžu využiť takzvanú Čakáreň. Prihlasovanie vopred nie je vždy nutné, v Nitre vás zaočkujú aj bez registrácie.

Ministerstvo tiež informovalo, že omikronová vakcína Comirnaty bude podávaná najmä vo vakcinačných centrách v nemocniciach, ale aj v ambulanciách všeobecných lekárov. Miesta budú sprístupňované postupne v závislosti od zazmluvňovania subjektov.

foto ilustračná: pixabay.com

„Vo vakcinačnom centre FN Nitra očkujeme aj vakcínami na variant COVID-19, Omicron, BA1,“ informuje nitrianska fakultná nemocnica.

Ide o upravené varianty vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna, ktoré začiatkom septembra schválila Európska lieková agentúra. Je možné ich kombinovať so všetkými na Slovensku pôvodne dostupnými vakcínami. Vakcinačné centrum je však otvorené aj pre deti a záujemcov o základné očkovanie.

Fakultná nemocnica od 1. októbra mení organizáciu vakcinačného centra. Otvorené bude v utorky a stredy.

Dospelí záujemcovia o 1. a 2. dávku môžu prichádzať v oba dni od 7.30 do 9.00 hod. Omikronový variant vakcíny Comirnaty od Pfizeru sa podáva od 9.30 do 12.00 hod. a variant Spikevax do Moderny medzi 12.30 a 14. hodinou. Deti a mládež od 5 do 17 rokov budú očkované v stredy.

„Adaptované vakcíny môžu byť podané ako prvé alebo druhé posilňujúce dávky: osobám starším ako 12 rokov, najskôr o 3 mesiace po podaní poslednej dávky, osobám, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 je možné podať posilňujúcu dávku adaptovanej vakcíny najskôr po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia,“ pripomína ministerstvo.

Televízia Nitrička

Forgot Password