Problémy s alkoholom u mladistvých

Mestská polícia v Nitre riešila iba za tento mesiac viacero prípadov požitia alkoholu u mladistvých osôb.

V posledných týždňoch riešili mestskí policajti niekoľko prípadov, kedy mladistvé osoby požili alkohol. Na Mostnej ulici našli 15-ročného chlapca, ktorý javil známky opilosti. Po prevezení na útvar mestskej polície sa podrobil dychovej skúške, pri ktorej mu prístroj nameral hladinu 0,85 promile (0,41 mg/l). Podobný prípad sa stal aj na Svätoplukovom námestí, kde mladistvá osoba nafúkala dokonca 1,42 promile (0,68 mg/l). V oboch prípadoch boli na stanicu privolaní zákonní zástupcovia.

„Oba priestupky boli v zmysle zákona postúpené príslušnému oddelenie MsÚ na doriešenie,“ informovala mestská polícia.

Ďalší prípad sa stal pri Divadle Andreja Bagara od Sládkovičovej ulice. Hliadka mestskej polície v nočných hodinách objavila dvojicu mladíkov pod vplyvom alkoholu. 15-ročnému chlapcovi musela byť privolaná zdravotnícka pomoc. Po príchode zdravotníkov bol prevezený do nemocnice a hospitalizovaný na detskom oddelení. „Hliadka personálu nemocnice odovzdala doklad o zistenom množstve alkoholu v krvi s výsledkom hodnoty až 3 promile,“ uviedla mestská polícia. Druhý chlapec vo veku 16 rokov bol predvedený na útvar mestskej polície, kam bola privolaná aj jeho matka. Chlapec sa podrobil dychovej skúške a nafúkal 0,52 promile. Tento prípad bol takisto postúpený na príslušné oddelenie MsÚ na doriešenie.

Celoslovenský problém

Požívanie alkoholu u detí je však celoslovenský problém. Podľa nedávneho prieskumu Fóra PSR Slovensko požije väčšina mladistvých alkohol po prvýkrát z rúk svojich rodičov. Ponúknutý im je ako ochutnávka niečoho, čo ešte nepoznajú. Podľa zistení však následne až 83% rodičov alkohol u svojich detí nerieši. Myslia si, že protialkoholová prevencia by sa mala učiť v školách a nie doma.

„Emocionálna nezrelosť spôsobuje, že návyk sa u detí a mladistvých vytvára veľmi rýchlo,“ tvrdia odborníci.

Kľúčovú rolu však v danej problematike zohrávajú práve rodičia. Na poučenie o problémoch a závislostiach nie je nikdy priskoro. Je potrebné, aby sa rodičia so svojimi deťmi bavili o alkohole vo veku, keď ešte dospelých akceptujú ako vzor a autoritu. Väčšina odborníkov sa stotožňuje s názorom, že po 15. rokoch už môže byť neskoro a dieťa si problematiku vysvetliť nenechá.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password