Privítali vojakov vracajúcich sa z misie

Uplynulo len niekoľko dní od momentu, kedy 202 slovenských vojakov opustilo svoju zónu zodpovednosti na Cypre. Tu na Slovensku ich už čakalo privítanie v podobe medailí a najbližšej rodiny.

Slovensko má v súčasnosti na rôznych misiách vo svete takmer 500 vojakov. Niektorí z nich sa nedávno vrátili. V Nitre sa pri tejto príležitosti konal slávnostný akt privítania profesionálnych vojakov Ozbrojených síl SR vracajúcich sa z mierovej misie OSN UNFICYP. Súčasťou podujatia bolo aj ocenenie náročnej vojenskej profesie.

Náčelník generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko poďakoval vojakom za plnenie úloh počas misie ale pripomenul aj jej náročnosť. „Častokrát sa misia UNFICYP spája hlavne s pocitom a predstavou krásneho zeleného ostrova – Afroditinho ostrova plného pláží, plného možností k rekreácii a zábave. Avšak pre tých, ktorí slúžia v nárazníkovom pásme je to misia nesmierne náročná.“ Jej náročnosť vyplýva z pochopenia situácie, ktorá rozdelila ostrov na dve doposiaľ ad iure stále znepriatelené strany. „Jednotlivé strany pozorne sledujú každý pohyb a každého jedného príslušníka OSN a v tom prípade teda aj nášho príslušníka a neodpustia si, tak ako sebe navzájom, tak ani akékoľvek pochybenie toho, kto nosí modrú baretu (príslušníci mierových síl OSN, pozn. red.),“ dodal generál Zmeko.

K úlohám, ktoré naši vojaci na Cypre plnia patrí hliadkovanie, dodržiavanie bezpečnosti, vyjednávanie so znepriatelenými stranami, ale aj príprava potrebných dokumentov či údržba patrolovacích trás. Niektorí 6, iní 12 či viac mesiacov trávia čas bez rodiny a bez domova pričom pri výkone svojej funkcie sa stretávajú s rôznymi problémami. „Samozrejme nárazníkové pásmo je široké a sú tam pozemky vlastníkov, ktorí žijú či už na jednej alebo na druhej strane a títo ľudia sa k svojim pozemkov snažia dostať. Využívať ich či už na stavbu nejakých fariem alebo na pestovanie poľnohospodárskych produktov – aj toto vytvára pre UNFICYP problém,“ objasnil situáciu veliteľ 37. rotácie slovenského kontingentu na Cypre major Vladimír Smolej.

Na Cyprus nedávno odišlo 241 vojakov, nahradili tak cez 200 vojakov, na ktorých aktuálne čaká obdobie voľna.

Od príslušníkov ozbrojených síl sa následne očakáva návrat k jednotke, kde budú odovzdávať svoje skúsenosti a plniť ďalšie úlohy. Podujatie bolo okrem udelenia medailí aj príležitosťou pre privítanie 139 nových veteránov a poďakovanie rodinám vojakov za ich toleranciu a trpezlivosť. Slávnostné privítanie môžete sledovať aj prostredníctvom reportáže TV Nitrička.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password