Príspevok na školské učebnice

Ministerstvo školstva dalo možnosť výberu učebníc priamo školám. Predpokladajú, že učitelia najlepšie poznajú potreby svojich žiakov.

Rozhodnutie ministerstva školstva na uvoľnenie financií na nákup učebníc na školský rok 2020 až 2021 potešilo ako školy, tak aj rodičov. Na druhej strane, riaditelia tvrdia, že rozhodnutie prišlo neskoro.

Minister školstva je presvedčený, že sa konečne prestanú nakupovať učebnice, ktoré školy nepotrebujú.

„Naša škola vyučuje inovatívnym aktívnym učením, vynikajúcou pomôckou pre takého učenie sú práve kvalitné učebnice,“ vysvetľuje Jarmila Heldiová, zástupkyňa riaditeľa ZŠ kráľa Svätopluka. Ako ďalej uviedla, žiaci si ich v minulosti kupovali sami. Týmto krokom chce ministerstvo ušetriť rodičom peniaze za podobné výdavky. Každá základná škola tak získala príspevok na nákup učebníc vo výške 32 – 104 eur na jedného žiaka.

Napriek tomu, že ide o pozitívnu novinku pre rodičov detí, riaditelia škôl vidia problém v načasovaní. Otvorenie trhu s učebnicami prišlo vraj veľmi narýchlo.

„Dozvedeli sme sa to okolo 4.6. a tento termín bol pre nás pomerne komplikovaný, keďže 1.6. sme po koronavíruse nastupovali do školy. Všetci zamestnanci a riaditelia škôl mali veľké množstvo práce s inými zabezpečianmi, ako dezinfekcia a celkový chod školy,“ hovorí riaditeľka ZŠ kniežaťa Pribinu Iveta Miková.

Pri výbere učebníc školy postupovali zo zoznamu, ktorý bol zverejnený na edičnom portáli.

Učebnice sa však do systému dopisovali postupne, školy preto často až po objednaní zistili, že zoznam bol medzitým doplnený o nové učebnice.

Napriek možnosti povoliť konkrétny výber učebníc školám, si rezort školstva naďalej ponecháva kontrolu nad tým, aby sa do škôl nedostávali obsahovo alebo odborne nevhodné učebnice.

Zdroj foto: facebook.com/minedu.sk

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password