Prírodu najprv predčasne zobudila jar, potom trápili mrazy a teraz sucho

Nestačili ani finančne nákladnejšie opatrenia.

Ilustračné foto (zdroj: pixabay.com)

Po úrode ľadového hrozna, ktorá sa pre vysoké januárové a februárové teploty nevydarila, sú ohrozené aj ovocné stromy a iné plodiny. Záhradkári a profesionálni ovocinári museli od konca marca približne do polovice apríla bojovať s teplotami okolo -4 až -6 stupňov Celzia sprevádzané veľmi silným nárazovým vetrom. Odborník Ján Mezey z katedry ovocinárstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity hovorí, že nešlo o typické jarné mrazy.

Podľa záhradkára Igor Schmidta hovorí mali mrazy negatívny vplyv najmä na broskyne a marhule.

Záhradkári zachraňovali jahody alebo puky kvetov a malých plodov napríklad plachtami či látkami, čo malo podľa odborníka pozitívny výsledok. Väčší producenti využili nákladnejšie opatrenia, ich účinok bol však nízky. Išlo o pálenie parafínových sviečok, rozháňanie vzduchu, protimrazové závlahy, ktoré boli pustené večer približne od 22. hodiny do 7. hodiny rannej. Odborníci už teraz hovoria o slabej úrode. Poľnohospodárov a záhradkov už niekoľko dní trápi tiež sucho a slabé, teda takmer žiadne zrážky.

„Úroda bude nižšia. Takisto budeme musieť počítať s vyššími cenami ovocia aj v dôsledku toho, že je otázne cestovanie pracovných síl, či už v rámci Slovenska ale aj v rámci Európy a tretích krajín,“ hovorí Ján Mezey.

Téme sa v spravodajstve TV Nitrička venoval redaktor Silvester Roštár.

Televízia Nitrička

Forgot Password