Prírodná lekáreň: Marhule

Marhuľa obyčajná je strom patriaci do radu Armeniaca, ktorý patrí do čeľade ružovité, v starších systémoch niekedy do čeľade mandľovité.

Tento ovocný strom prišiel na naše územie z ďalekej Číny. Tamojší obyvatelia žijú, podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, v priemere o 10 rokov dlhšie než my Stredoeurópania. Odborníci sa domnievajú, že za to môže aj vysoká konzumácia marhúľ.

Pestovanie týchto plodov ovplyvňuje v našich končinách hlavne počasie. Nie raz sa stalo, že sme sa dočkali slabej úrody pre jarné mrazy, ktoré zničili veľké množstvo ovocia. Práve v procese dozrievania sa v šupke a v dužine marhule vytvárajú rastlinné farbivá zvané karotény.

Kvety marhule

„Vysoký obsah karoténov posilňuje imunitný systém a sú tzv. predstupňom vitamínu A,“ informuje RÚVZBA.

Marhuľky taktiež obsahujú mnoho kvalitných antioxidantov, ako sú polyfenol alebo flavonoidy. Významným flavonoidom v spomínanom ovocí je kvercetín. „Viaceré výskumy potvrdili, že zvýšená konzumácia tejto látky súvisí so znížením rizika závažných ochorení akými sú rakovina pľúc, prsníka, hrubého čreva a žalúdka,“ prezrádza Klinčáková z Poradne zdravia.

Ďalšou veľmi významnou látkou sú katechíny, ktoré:

  • regulujú cholesterol,
  • chránia zuby pred kazom,
  • upravujú črevnú mikroflóru,
  • pomáhajú spaľovať tuky,
  • a účinne pôsobia proti rakovine.

Veľmi hodnotným je aj vitamín B17 známy ako amygdalín, ktorý sa nachádza priamo v marhuľových jadrách a je jedným z úhlavných nepriateľov rakovinových buniek. „Z tohto vitamínu sa do ich vnútra dostáva kyanid a benzaldehyd a tým rakovinová bunka zahynie,“ odkazuje RÚVZBA.

Je vhodné podotknúť podotknúť, že pri tejto zákernej chorobe treba všetko prediskutovať s odborníkom.

Samotný RÚVZBA upozorňuje, že pri konzumácií marhuľových jadier treba byť opatrný. Netreba ich zjesť priveľa, postačí pár jadier denne.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password