Prírodná lekáreň: Exotický ananás

Ovocie plné vitamínov a minerálov sa kedysi servírovalo na tých najbohatších banketoch.

Ananás, rastlina z čeľade broméliovité, pochádza z Južnej Ameriky. Európania si ho zamilovali už počas stredoveku, kedy sa prezentoval ako extravagantné ovocie. Dovoliť si ho mohli len tí najbohatší, jeho cena sa šplhala do astronomických výšin. Dnes je však voľne dostupný, takže si jeho bohaté zloženie môžeme užiť dosýta.

Nielenže skvelo chutí, ale aj obsahuje účinné látky, medzi ktoré patrí enzým bromelín. Ten štiepi bielkoviny, čím pomáha nášmu telu. „Bromelín pomáha v procese trávenia a metabolizmu bielkovín v potrave, ale aj pri likvidácii baktérií a parazitov tým, že im rozkladá ich bielkovinový obal a likviduje ich,“ hovorí odborníčka na zdravú výživu doktorka Béderová.

Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva zohráva plus aj jeho vysoký obsah fruktózy – tá prechádza do krvného riečiska, čím nám dodáva energiu. Podobné účinky pripisujeme hroznovému cukru. Ananás rovnako ako mrkva, paradajky, melón či pomaranče odvodňuje a prečisťuje organizmus, a to najmä vďaka draslíku. Práve minerál draslík reguluje hospodárenie s vodou a zabezpečuje lepšie zásobovanie svalov. Vláknina a spomínaný bromelín zas pomáhajú našim črevám v boji proti toxínom. K tomu sa pridáva aj vitamín C, ktorý aktivuje pečeňový enzým, čo čistý krv.

Ďalej v ňom môžeme nájsť aj vitamíny: E, B12 a až 16 minerálov a stopových prvkov. Ovocie, čo skvelo chutí navyše zlepšuje trávenie a je vhodné pri črevných problémoch (hnačkách), zmierňuje opuchy, znižuje tlak, pôsobí proti zrážaniu krvi, má protizápalové účinky, tlmí svalové a nervové napätie. Jeho konzumácia je vhodná aj počas zimných mesiacov, hlavne na jeseň, kedy sú citlivejšie povahy náchylnejšie na zmeny nálad. Ananás totiž pomáha stimulovať tvorbu serotonínu, ktorý je zodpovedný za zlepšenie nášho rozpoloženia.

Ananás okrem iného patrí k ovociu, ktoré odbúrava tuky, je preto vhodný pri redukčných diétách.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password