Pripravujú sa zmeny v parkovacej politike mesta

Mesto plánuje zaviesť zmeny v parkovacej politike. Prvé z nich sa budú týkať parkovacích automatov.

Mesto Nitra chce vyjsť v ústrety požiadavkám obyvateľov a návštevníkov mesta. S ohľadom na to plánuje zmeny v parkovacej politike. „Chceme meniť a trošku zjednodušiť karty, ktoré vydávame. Rátame s tým, že od 1. 1.  by bolo v platnosti nové VZN alebo nové pravidlá,“ vyjadril sa primátor Nitry Marek Hattas.

Súčasťou zmien budú nové parkovacie automaty, ktoré zjednodušia platbu.

Po zmene automaty umožnia aj platbu kartou a budú vydávať z hotovosti, čo súčasné automaty nerobia. Nosenie vytlačeného lístka do auta bude minulosťou. „Vodiči priamo do automatu zadajú evidenčné číslo auta,“ objasnil hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Platby budú prebiehať cez rovnakú databázu ako všetky platby za parkovanie v meste. Tieto zmeny by mali výrazne uľahčiť celkovú kontrolu. „Po novom bude stačiť prejsť si lokalitu autom s kamerou a automaticky budeme vedieť, ktoré vozidlá nemajú uhradené parkovanie,“ dodal Tomáš Holúbek.

Zmeny v parkovaní radnica plánuje zaviesť už začiatkom budúceho roka. Ako prvá príde na rad centrálna mestská zóna, potom sídliská. „V centre mesta je našim cieľom, aby bolo 20 percent kapacít voľných pre ľudí prichádzajúcich do centra za prácou a povinnosťami,“ objasnil primátor mesta Marek Hattas. V prvej fáze mesto kúpi 60 automatov, predbežná cena je odhadnutá na 300-tisíc eur.

Zmeny sa plánujú postupne, s ohľadom na finančné a personálne kapacity mesta.

Je možné, že zmeny sa dotknú aj ceny parkovného. Táto téma je zatiaľ v štádiu rokovania. Podobne ako financovanie či personálne obsadenie, ktoré bude so zmenami súvisieť. V hre zostáva aj výstavba parkovacieho domu v centre, ale jeho miesto ešte nie je známe.

Isté zatiaľ je, že počas tejto jesene sa začne s počítaním áut v uliciach.

Týmto spôsobom sa zistí aktuálny počet vozidiel. Podľa výsledných čísel mesto bude vedieť koľko parkovacích miest ešte chýba. „Údaj nám poskytne sumu celkového rozpočtu investičnej akcie. S touto informáciou ďalej budú pracovať dopravní inžinieri,“ dodal hovorca Tomáš Holúbek.

Budúci rok bude mesto pracovať na príprave, analýzach a pasportizácii parkovacích miest. „Neviem si však predstaviť, že by sme novú parkovaciu politiku spustili všade v prvý deň roku 2020,“ doplnil primátor Hattas. Podľa primátora mesto, kde funguje regulácia parkovania je Trenčín. Aj tam ale trvalo nejaký čas, kým bolo vidieť prvé výsledky. Reálne merateľné výsledky teda budeme v Nitre vidieť najskôr v roku 2021.

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password