Pri tržnici by mohli opäť stáť hodiny

Tento raz bez reklamy.

Hodiny pri mestskej tržnici boli odstránené ešte v októbri minulého roka z dôvodu reklamy, ktorá bola ich súčasťou. Nitrianska radnica nesúhlasom s ich umiestnením bojuje proti reklamnému smogu. Bližšie okolnosti situácie s reklamnými hodinami si pozrite v reportáži Zuzany Stryčekovej.

VIDEO: Z centra mesta odstránili reklamné hodiny

Reklamné hodiny vedľa križovatky pred tržnicou boli súčasťou centra mesta 17 rokov. No dnes ich tam už nenájdete. Názory verejnosti sa rôznia. Niektorým chýbajú, iní si ani nevšimli, že zmizli. Mesto vraj takýmto krokom bojovalo proti vizuálnemu smogu a napriek tomu veľká obrazovka pred starým Tescom stále visí. Prečo?

„Ak obyvatelia prejavia záujem o hodiny, budeme uvažovať o umiestnení vlastných pouličných hodín v tejto lokalite – no nie reklamných,“ informovalo vlani mesto.

Viacerým chýbajú.

„Človek bol zvyknutý, že sa pozrie na hodiny, keď ide okolo a nemusí hľadať v taške mobil, aby vedel, aký je čas,“ hovorí Nitrianka. „Mohli tam dať teda iné,“ pridáva sa ďalšia okoloidúca, keď jej vysvetľujeme dôvod odstránenia.

Pozitívnu správu prinieslo 16. mimoriadne zastupiteľstvo mesta Nitra.

K bodu návrhu na rozpočtové opatrenia v rozpočte mesta na rok 2020 pribudol pozmeňujúci návrh mestského poslanca Petra Mezeia. „Vzhľadom na to, že ide o vysoko frekventované miesto tvoriace centrum mesta, je vhodné, aby sa hodiny bez reklamy a s ukazovateľom teploty, prípadne aj ďalších informácií vrátili na miesto odstránených hodín a naďalej slúžili Nitranom,“ uvádza sa v dôvodovej správe pozmeňujúceho návrhu.

Ten podľa Mezeia vzišiel z rokovania výboru mestskej časti Staré mesto a z požiadaviek obyvateľov.

Peter Mezei počas mimoriadneho zastupiteľstva (youtube: Mesto Nitra)

Hodiny by podľa návrhu mali byť financované z prostriedkov mestskej časti Staré mesto. Predbežne sa hovorilo o sume 15-tisíc eur, ktorá vychádza z cenníkov dodávateľov. Bolo povedané, že netreba na toto vyčleňovať finančné prostriedky a už vôbec nie z rozpočtu Starého mesta, ale že OKČ (pozn. red. odbor komunálnych činností) má na to finančné prostriedky v dostatočnej miere,“ vyjadril sa poslanec Ján Vančo. Podľa jeho informácií hodiny stoja okolo 6-tisíc eur, napriek tomu uviedol, že za návrh zahlasuje, obáva sa však, aby sa nakoniec nevybralo niečo „čo bude tri razy drahšie“.

Mezei dodal, že konečná suma bude pravdepodobne oveľa nižšia.

O dizajne a parametroch by mal rozhodnúť útvar hlavného architekta, výbor mestskej časti Staré mesto a komisia územného plánovania, architektúry, verejného priestoru a investičnej činnosti. Mezei spomenul, že k výberu by sa mohli vyjadriť aj pamiatkari. Prostriedky na hodiny boli napokon schválené v rámci investičných akcií na rok 2020.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password