Prezidentka SR Zuzana Čaputová štátnym vyznamenaním in memoriam ocenila Vrábľana, signatára Charty 77, Ľudovíta Didiho

Študoval a pracovne pôsobil v Nitre. Za jeho kritické názory proti bývalému režimu sa dostával do problémov. Neskôr bol za literárnu tvorbu s rómskou tematikou a protikomunistický odboj ocenený.

Foto: FB Zuzana Čaputová

Spisovateľ a kedysi aj učiteľ pôvodne pochádzal z Púchova. Literárne informačné centrum (LIC) uvádza, že ako nemanželské rómske dieťa vyrastal u starých rodičov z matkinej strany. Napriek biede a diskriminácii vyštudoval miestne školy.

Neskôr si šiel hľadať prácu do Bratislavy. Doučoval a vypomáhal v reštauráciách, čím si zarobil na maturitný kurz.

Zo štúdií v Prahe ho pre svojrázne názory vylúčili. „V roku 1959 absolvoval štúdium na Pedagogickej škole pre vzdelanie učiteľov národných škôl v Nitre. Roku 1963 ukončil štúdium na Pedagogickom inštitúte v Nitre,“ uvádza LIC.

Zdroj: LIC

Pracoval ako vychovávateľ v Osobitnej škole vo Vrábľoch, no za kritické názory proti vtedajšiemu vládnuceho režimu prišiel o prácu a bol, ako mnohí iní, sledovaný. Napriek problémom, ktoré mu jeho názory spôsobovali, sa s manželkou Máriou Didiovou stali signatármi Charty 77. Tá ho podľa LIC aj podnietila k písaniu.

Po Nežnej revolúcii boli obaja politicky rehabilitovaný a Ústav pamäti národa im priznal status účastníkov protikomunistického odboja.

„Pán Didi je v literárnom svete známy ako autentický autor prvého rómskeho románu s názvom Príbehy svätené vetrom (2005), ktorý je zasadený do života Rómov. Napísal ho vo veku 73 rokov, postupne nasledovali ďalšie diela: Róm Tardek a jeho osud, Čierny Róm a biela láska či Cigánkina veštba,“ uvádza mesto Vráble.

Mesto Vráble mu v roku 2005 udelilo verejné uznanie za občiansku angažovanosť a literárnu činnosť a v roku 2014 mu bola udelená Cena mesta Vráble, in memoriam.

Štátne vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra III. triedy in memoriam za mimoriadne zásluhy o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu prevzal 1.1. 2023 z rúk prezidentky SR Zuzany Čaputovej Ľudovít Didi ml.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password