Prezidentka SR udelila štátne vyznamenania viacerým rodákom a osobnostiam z Nitry

Včerajšie štátne vyznamenania boli prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou udelené 33 osobnostiam. Štyri z nich sú spojené s mestom pod Zoborom.

Zdroj: FB Zuzana Čaputová

Jedným z ocenených sa stal rodák z Nitry Rudolf Fiby. Štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy získal in memoriam za mimoriadne zásluhy o demokraciu a rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu.

Učiteľ, vedec, kňaz a disident sa v 80. rokoch 20. storočia aktívne podieľal na organizovaní sviečkovej manifestácie ako predstavený Spoločenstva Fatima.

Dhoročná tvár Divadla Andreja Bagara (DAB) Eva Pavlíková (Kubošiová) získala štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky. „Do umeleckého súboru DAB v Nitre si ju vybral režisér Jozef Bednárik a Eva Pavlíková sa takmer okamžite stala výraznou protagonistkou jeho nitrianskych inscenácií,“ vyjadrilo sa k udeleniu ocenenia DAB.

Podľa divadla na nitrianskom javisku za 40 rokov pôsobenia stvárnila viac ako 150 postáv.

Štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy za mimoriadne zásluhy o sociálny rozvoj Slovenskej republiky získala Mariana Kováčová, špeciálna pedagogička a riaditeľka Centra Slniečko, prostredníctvom ktorého roky pomáha týraným ženám a deťom.

Rodákovi z Nitry a súčasnému opernému spevákovi Petrovi Mikulášovi bolo udelené štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Televízia Nitrička

Forgot Password