Prezidentka na návšteve v Nitre: Opatrovateľkám musíme vytvoriť podmienky, aby neodchádzali do zahraničia

Počas stredajšej návštevy prezidentka zavítala do Seniorcentra Správy zariadení sociálnych služieb v Nitre.

Prezidentka sa počas návštev pobytových zariadení pre seniorov stretáva s rovnakým problémom na celom Slovensku, a tým je nedostatkom opatrovateliek a opatrovateľov, ale aj nedostatok lôžok v takýchto zariadeniach. „Nitra je zaujímavá v tom, že ľudia nad 65 rokov tvoria až 21 percent populácie. Tieto čísla dosiahne Slovensko v roku 2030, čiže Nitra je predobrazom populačného vývoja v tomto smere,“ skonštatovala Čaputová.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa bude snažiť urýchliť zmeny, ktoré by mali smerovať k zmene pracovných podmienok pre opatrovateľov a opatrovateľky.

Seniorcentrum Správy zariadení sociálnych služieb v Nitre zastrešuje komplexné služby pre seniorov. „Mesto Nitra preferuje predovšetkým spôsob domácej starostlivosti o seniorov, terénnu sociálnu prácu, keď opatrovateľky chodia do domácností klientov,“ podotkla Čaputová. Zo strany seniorov ide o preferovaný spôsob starostlivosti, až 90 percent z nich chce zostať vo svojom domácom prostredí.

Podľa slov Zuzany Čaputovej je potrebné zmeniť podmienky pre opatrovateľský sektor a motivovať ich, aby sa vrátili späť na Slovensko. „Je to aj súčasťou plánu obnovy, hovorím o tom s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny. Nejaké zmeny sa budú diať postupne, budem tlačiť na to, aby sa diali čo najskôr,“ uzavrela prezidentka.

Súčasné ohodnotenie práce opatrovateľov nie je schopné zabezpečiť dôstojný život a uživiť rodiny, preto je 25 000 slovenských opatrovateliek odkázaných na prácu v zahraničí.

Hlava štátu sa stretla aj s primátorom Nitry, Marekom Hattasom, s ktorým diskutovali aj o problémoch mesta. So zástupcami Seniorcentra hovorila o komunitnej starostlivosti o seniorov, a taktiež nezabudla na rozhovor s opatrovateľkami, ktoré poskytujú terénnu opatrovateľskú službu.

Zdroj: facebook.com/Zuzana Čaputová
Zdroj: facebook.com/Zuzana Čaputová

Televízia Nitrička

Forgot Password