Prezident nitrianskej Regionálnej komory zubných lekárov vydal odporúčanie pre stomatológov

V prípade, že nemôžu poskytovať lekársku starostlivosť, majú zabezpečiť zastupovanie a informovať lekára VÚC. Podľa prezidenta regionálnej komory sa množia sťažnosti, ktoré musí dennodenne riešiť.

Po tom, ako rezort na prelome rokov vyhlásil, že vybrané zdravotnícke zariadenia môžu poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť, mnohí pacienti tvrdili, že sa nevedia skontaktovať so svojimi lekármi. Rezort zdravotníctva na to reagoval upozornením doktorov v ambulanciách, ktorí majú stále poskytovať starostlivosť pre svojich pacientov v štandardnom režime s prihliadnutím na pandemické opatrenia.

Teraz sú upozornení zubní lekári v nitrianskom regióne.

Odporúčanie, respektívne upozornenie pre zubných lekárov vychádza podľa Júliusa Ladického, prezidenta Regionálnej komory zubných lekárov v Nitre, z množiacich sa sťažností pacientov, ale aj telefonických sťažností zo strany VÚC a Ministerstva zdravotníctva SR.

„Upozorňujem Vás, že v čase Núdzového stavu vyhláseného Vládou SR máme nariadenú pracovnú povinnosť  /pokiaľ nie ste na PN alebo v karanténe/, musíte  v rámci schválených ordinačných hodín byť na svojom pracovisku a poskytovať aspoň základnú zdravotnú starostlivosť – bolestivým pacientom!“ adresoval zubárom prezident Ladický. Stomatológovia, ktorí nemôžu byť z istých dôvodov na pracovisku, musia zabezpečiť zastupovanie a informovať o tom lekára VÚC. Zastupujúceho zubára môže určiť aj VÚC.

Zubári majú oznamy vyvesiť na dvere ambulancie alebo zdravotného strediska.

V ozname má byť uvedené meno a telefónne číslo zastupujúceho lekára. „Je nemysliteľné a porušujete zákon, aby bolo na dverách vašich ambulancií napísané, že bolestivých pacientov ošetruje LSPP Nitra, ktorá začína až o 16.00 hod., alebo máte napísané, že do odvolania neordinujete, bez toho aby bolo napísané, kto Vás zastupuje. A je nehorázne, že neprítomnosť na pracovisku v zmysle zákona nenahlasujete lekárovi VÚC,“ rozhorčene uvádza v ozname prezident regionálnej komory zubárov.

Dodal, že stomatológovia nemajú zbytočne zaťažovať Lekársku službu prvej pomoci zameranú na zubné lekárstov. Ďalšie telefonické sťažnosti bude podľa jeho slov riešiť v súčinnosti s lekárom VÚC aj sankciami.

foto ilustračné: pixabay.com

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password