Prezentácia športových klubov v Nitre

V piatok sa v Mestskom parku na Sihoti konal Deň športu, ktorého cieľom bolo prezentovanie činností a možností športovania v jednotlivých kluboch.

Akcia bola organizovaná v rámci týždňa mobility. Primárne bola zameraná na mladšie ročníky, ktorým chcela ukázať svoju činnosť a pár svojich členov. Každý jeden klub predvádzal herné situácie a ukážky zo svojej disciplíny. Nás zaujímali hlavne športy, ktoré nemajú veľkú fanúšikovskú základňu, pričom sú taktiež veľmi atraktívne.

Jedným zo stanovíšť so športom, ktorý nie je rozšírený v našom meste, je Krav maga. Presnejšie je to systém sebaobrany, ktorej zakladateľom bol Bratislavčan židovského pôvodu. Deti v Izraeli ju majú ako povinný predmet dokonca na základných školách. Od septembra sa ju budú môcť učiť deti od 8 rokov aj u nás v Nitre.

„Pri deťoch sa robí formou mäkkých techník, teda bez úderov a kopov. Deti sa naučia útok odkloniť a presunúť do bezpečnej zóny,“ vraví inštruktor Krav magy, Peter Moravec.

ukážka Krav magy

Pre deti, ktoré nechcú robiť fyzický šport, sú ideálne šípky či šach. Šípky sú brané ako šport, ktorý robia ľudia vo vyššom veku, či bývalí aktívni športovci po nejakom zranení. Nie je to tak. Venujú sa mu aj deti do 15 rokov, ktoré ho majú dokonca ako prioritný či jediný šport. Preto šípkarský klub DART Club Nitra je alternatívou pre rodičov, ktorí nechcú riskovať zbytočné zranenie u detí.

Veľkú obľubu medzi mladými má aj šach. Príkladom je Matej Drábek, ktorý v 9 rokoch hráva mužskú 5. ligu.

„Robí aj karate. Pri šachu musí vedieť ťahy dopredu a karate to znásobí tým, že taktiku si dokáže dopredu rozmyslieť a dá mu to aj fyzickú prípravu,“ hovorí Matejov otec.

Malú Lauru zlákal basketbal. Dôvodom bola aj rodina.

„Hrávam za BKM Junior UKF Nitra. K basketbalu ma priviedla rodina, kedže sa mu venovala. Prirástol mi k srdcu a moje spoluhráčky sú tiež ako moja rodina,“ skonštatovala.

Netradičným a nie veľmi známym športom je korfbal. Veľký prím hrá v Holandsku, ale pomaly sa jeho väčšej obľube teší aj u nás. Naše mesto, reprezentované tímom KK SPU Nitra, je dokonca aktuálnym majstrom SR. Zaujímavý je tento šport v tom, že na ihrisku musí byť 8 hráčov, konkrétne 4 ženy a 4 muži. Jeho pravidlá a spôsob, ako sa hrá je veľmi zaujímavý a pritom v podstate jednoduchý.

ukážka korfbalu

Prítomný bol aj americký futbal, reprezentovaný tímom Nitra Knights.

„Máme aj sekciu juniorov, ktorej sa venujú chalani od 14 rokov. Nakoľko však juniorov nebolo dostatok, tak sa vytvoril slovenský projekt klubov amerického futbalu, ktorý slúži aj ako gro našej juniorskej reprezentácie,“ hovorí zástupca tímu Nitra Knights.

Na podujatí bol prítomný aj BC Stavbár Nitra, TJ AC Nitra (aikido, zápasenie), hip-hopový klub (Akadémia tanca) a mnohí ďalší.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password